Prince: Internettet er bare så meget ovre

Internet er fuldstændigt ovre, lyder det fra Prince, der netop har spillet på Roskilde Festivalen.

Artikel top billede

(Foto: ETHAN MILLER/GETTY IMAGES)

"Internet er fuldstændigt ovre."

Sådan lyder det fra den amerikanske rockstjerne Prince, der søndag lukkede årets Roskilde Festival med et brag af en koncert med "real music played by real musicians," som han sagde fra scenen.

Prince har fremlagt sin kontante vurdering af internettets fremtid til den britiske avis The Daily Mirror i forbindelse med udgivelsen af den britiske lancering af hans nye cd, 20TEN.

Den nye cd blev distribueret sammen med avisen i lørdags, fordi Prince "virkelig vil finde nye måder at distribuere min musik på."

Internettet er bare ikke én af dem for den 52-årige funkmusiker.

Ikke godt for noget

"Internettet er ligesom MTV. Engang var MTV hip. Og pludselig var det passé. Alle disse computere og digitale dimser er ikke godt for noget. De fylder dit hoved med tal, og det kan ikke være godt," siger han til avisen.

Den nye plade vil således ikke blive sat til salg på nettet. Det vil ikke blive muligt at downloade den noget som helst sted i verden - primært fordi Prince stædigt kæmper mod det, som han opfatter som misbrug på nettet af hans ophavsretsmæssige rettigheder.

Prince har i modsætning til de fleste andre musikstjerner helt vendt ryggen til YouTube, iTunes og de øvrige store distributionskanaler på nettet, ligesom han endda har lukket sin egen hjemmeside.

Hvorfor skal jeg give min musik væk?

"Jeg kan simpelthen ikke se, hvorfor jeg skulle give min nye musik væk til iTunes eller andre. De vil ikke betale forud for min musik, og de bliver endda vrede, når de ikke kan få den," siger han til avisen.

Prince blæste til kamp mod internettet i 2007, hvor han pludselig forlangte, at et stort fansite fjernede alle fotografier, tekster, album covers og alt andet Prince-materiale.

Dengang truede han også med at sagsøge YouTube, eBay, Pirate Bay og flere andre over brud på hans copyright.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job