Sommerfavoritter: Innovationschefen elsker sin Mac

Anders Quitzau, innovationschef i IBM Danmark, er mest til Mac. På ferien i Sydfrankrig er det dog racercyklen, der får hans opmærksomhed.

Artikel top billede

Anders Quitzau er glad for sin iPhone 3GS. Den, sammen med hans MacBook Pro, udgør en smuk og effektiv kombination både i privat-sfæren og i arbejdet hos Big Blue.

"Hos IBM render mange jo rundt med en sort Lenovo, så der er en del, der spørger "må vi godt det?" Men det må vi godt, og der er også support på Mac'en," forklarer Anders Quitzau.

"Og så skal jeg jo som innovationschef også være en early adopter."

Hans iPhone 3GS - han har endnu ikke fået fingrene i 4'eren - vinder først og fremmest, fordi det er, hvad han kalder en "alt-i-en-ting," der ikke bare kan bruges til opkald, mail/SMS og kalender, men også indeholder hans musik og billeder.

Cykel-applikation

"Og så har jeg købt sådan en cykel-applikation, der måler, hvor langt jeg kører, og hvor jeg kører hen. Så kan man automatisk uploade det til Facebook, så man kan prale med det," forklarer IBM'eren.

"Jeg rejser også meget, og så bruger jeg den til at downloade cityguides, hvilket er noget nemmere end Politikens rejsebøger, og så er der augmented reality."

MacBook Pro'en på 13 tommer har han valgt på grund af det lækre design, og fordi det hele bare "hænger så godt sammen" i Mac-verdenen.

"Netværksopsætning og printeropsætning og den slags skal man slet ikke bøvle med, og så er skærmen også fantastisk, når jeg bruger den til YouTube, videoer og billeder."

Tour de sommerferie

I år går sommerferien til Sydfrankrig sammen med familien. Og her er det hans sidste ynglings-ting, der får mest opmærksomhed.

"Tidligere kørte jeg mountainbike, men så fik jeg sådan en Nishiki carbon racer til min 50-års fødselsdag. Det er virkelig en fornøjelse at mærke sådan en stiv cykel, når man træder til i pedalerne, så jeg kører typisk omkring 50-80 kilometer."

"Når jeg tager begge hjul af, kan den lige være i baggageboksen, så den er også med her i Sydfrankrig. Selvom det er varmt at køre, er det faktisk ikke for varmt, og det er virkelig en god følelse, når man har besejret sådan et bjerg," siger Anders Quitzau.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse