Motorola sælger ud af koncernen for milliarder

Den amerikanske mobilproducent Motorola sælger ud af sin netværksforretning. Se her, hvem køberen er.

Artikel top billede

Motorola består i dag af to divisioner.

Den ene division sælger mobiltelefoner og forbrugerelektronik, mens den anden division afsætter netværksprodukter til blandt andet mobilnet.

Men fra årsskiftet får en stor del af netværksdivisionen en ny ejer. Således oplyser Motorola og Nokia Siemens Networks her til eftermiddag, at sidstnævnte overtager Motorolas netværksforretning ved årets udgang.

Prisen lyder på 5,7 milliarder kroner, fremgår det af en pressemeddelelse.

"Vi er henrykte over at have nået frem til denne aftale, som kombinerer vores netværks-team med sådan en industri-leder," udtaler Greg Brown, der er co-CEO hos Motorola.

"Motorola er stolt over drift- og finanspræstationerne i vores netværksforretning og selskabets ansatte, der nu vil blive en vigtig tilføjelse til Nokia Siemens Networks," fortæller han videre.

Nokia Siemens Networks overtager 7.500 ansatte fra Motorola, og selskabet får med dagens handel en stærkere position på det nordamerikanske marked, hvor selskabet skal kæmpe mod netværksproducenter som Ericsson og Huawei.

"Jeg tror, at tilføjelsen af Motorolas netværksforretning vil styrke vores globale tilstedeværelse betydeligt, forbedre vores skala i USA, Japan og andre prioritetsregioner og styrke vores lederskabsposition i den globale trådløse sektor," siger Nokia Siemens Networks' CEO, Rajeev Suri, i pressemeddelelsen.

Har åbnet for salg

Motorola har officielt siden februar arbejdet hen imod en total opsplitning af de to divisioner, som Motorola ejer. Sanjay Jha står til at blive topchef i den kommende mobil- og elektronik-virksomhed, mens Greg Brown står til at blive øverste chef for netværksselskabet, som der nu sælges ud af.

Og netop Greg Brown fortalte i april, at det var muligt at sælge ud af netværksdivisionen.

"Hvis der er en alternativ ligning eller et partnerskab, der forbedrer den bane endnu mere, end vi havde tænkt på, så vil vi overveje det," fortalte han dengang lidt kryptisk.

Mobildivisionen, der skal ledes af Sanjay Jha, kæmper en hård kamp for igen at vinde frem på mobilmarkedet efter flere år med sløje salgstal, som aldrig har kunnet matche super sællerten Razr. En telefon, der blev solgt i mere end 100 millioner eksemplarer fra 2004 til 2007.

Se mere om aftalen her.

Rettelse: Motorola vil fortsat have en netværksforretning, som blandt andet omfatter beredskabsnettet i Danmark.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S