It er årets store vinder på landets universiteter

Det vælter ind med studerende på landets it-uddannelser, hvor især IT-Universitetet i København oplever stor fremgang.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint (Foto: Torben Klint)

Læs også: It-branchen jubler over flere it-studerende

Det går fremad på unversiteternes it-uddannelser.

Meget fremad.

Universitets- og Byggestyrelsen har netop offentliggjort antallet af optagne på landets universiteter, og her er topscoreren it-uddannelserne.

I år optager universiteterne 19 procent flere til it-bacheloruddannelser end sidste år, og dermed er it-fagene dem, der oplever den største fremgang samlet set.

IT-Universitetet (ITU) i København er det universitet, som oplever den største procentuelle fremgang i it-studerende. Institutionen optager i år 63 procent flere end sidste år.

"Det er en kombination af to ting. For det første udbyder vi tre bacheloruddannelser i år mod to sidste år, så vi er i gang med en gradvis udbygning af vores bacheloruddannelser," fortæller ITU-rektor Mads Tofte til Computerworld.

Sidste år optog ITU 127, mens planen i år lød på 180. Alligevel endte det med, at 207 nu begynder på ITU til september.

"Planen var sådan set at komme op på 180 studerende i år, men når vi så kommer op på 207, så skyldes det, at vi har udvidet med nogle pladser, fordi der var så mange velkvalificerede ansøgere. På den måde er vi kommet endnu højere op end de 180," forklarer Mads Tofte.

Minister glæder sig

Videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) hæfter sig også ved, at det er it-uddannelserne, som er årets topscorer.

"Vi skal fastholde og udbygge Danmarks digitale styrkepositioner og har brug for mange flere med it-kundskaber på højt niveau. De unge har heldigvis haft øje for universiteternes brede vifte af it-uddannelser," udtaler Charlotte Sahl-Madsen i en pressemeddelelse.

Samlet set optager landets universiteter - det vil sige Aarhus Universitet, DTU, CBS, ITU, Københavns Universitet, Syddansk Universitet og Aalborg Universitet - i år 1.823 studerende på it-udannelserne.

Mads Tofte vurderer, at de 19 procent flere studerende på it-uddannelserne er resultatet af en indsats flere sider.

"Der har over en årrække været en meget stor indsats for at forklare, hvor mange spændende ting it i virkeligheden er. Jeg tror, at det spiller ind, ligesom finanskrisen også spiller ind, fordi flere og flere unge kigger efter det, som der er en fremtid i," siger han.

Alle universiteter - undtagen Aarhus Universitet - går frem med mellem 12 og 63 procent i antallet af it-studerende. Derimod går universitetet i Århus tilbage med seks procent.

Ny rekord i antallet af optagne

ITU klar til flere studerende

Udover at ITU oplever den største procentuelle fremgang, så går ITU også mest frem målt i antallet af studerende, som stiger med 80 til de 207.

Rektor Mads Tofte fra ITU mener, at universitetet trods den store stigning er klar til at løfte opgaven.

"Det er nøje planlagt. Vi har planlagt efter det her i årevis, og vi har rekrutteret forskere, så vi kan håndtere opgaven. Det er klart, at der skal undervises mere, når der er flere studerende, men det har vi planlagt efter. Vi har allerede rekrutteret mange, og vi kommer til at rekruttere endnu flere forskere de kommende år," siger han.

Samtidig gør han det klart, at det ikke er planen, at ITU igen til næste år skal stige i antallet af optagne studerende.

"Det er der ikke planer om. Alle vores planlægningsscenarier har gået på 180 om året," siger Mads Tofte.

Ny rekord

Set over alle typer af uddannelser begynder 23.030 en tilværelse som bachelorstuderende til september. Det er ifølge Universitets- og Byggestyrelsen ny rekord. Antallet er også 13 procent flere end sidste år.

"Det høje antal optagne skyldes dels, at universiteter har udbudt flere pladser og dels ændrede søgemønstre. Ansøgerne har fulgt de mange opfordringer til at søge bredt - både geografisk og efter fagområder - og til at tænke i fremtidige jobmuligheder," udtaler videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen og tilføjer:

"Derfor har universiteterne også samlet set været i stand til at øge optaget til et nyt rekordniveau. De unges fokus på realistiske forventninger ser nu ud til at have båret frugt med det rekordstore optag af studerende."

Trods den store fremgang i optaget på landets universiteter, så blev 23,4 procent af ansøgerne afvist. Sidste år blev 25,1 procent afvist.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S