It er årets store vinder på landets universiteter

Det vælter ind med studerende på landets it-uddannelser, hvor især IT-Universitetet i København oplever stor fremgang.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint (Foto: Torben Klint)

Læs også: It-branchen jubler over flere it-studerende

Det går fremad på unversiteternes it-uddannelser.

Meget fremad.

Universitets- og Byggestyrelsen har netop offentliggjort antallet af optagne på landets universiteter, og her er topscoreren it-uddannelserne.

I år optager universiteterne 19 procent flere til it-bacheloruddannelser end sidste år, og dermed er it-fagene dem, der oplever den største fremgang samlet set.

IT-Universitetet (ITU) i København er det universitet, som oplever den største procentuelle fremgang i it-studerende. Institutionen optager i år 63 procent flere end sidste år.

"Det er en kombination af to ting. For det første udbyder vi tre bacheloruddannelser i år mod to sidste år, så vi er i gang med en gradvis udbygning af vores bacheloruddannelser," fortæller ITU-rektor Mads Tofte til Computerworld.

Sidste år optog ITU 127, mens planen i år lød på 180. Alligevel endte det med, at 207 nu begynder på ITU til september.

"Planen var sådan set at komme op på 180 studerende i år, men når vi så kommer op på 207, så skyldes det, at vi har udvidet med nogle pladser, fordi der var så mange velkvalificerede ansøgere. På den måde er vi kommet endnu højere op end de 180," forklarer Mads Tofte.

Minister glæder sig

Videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) hæfter sig også ved, at det er it-uddannelserne, som er årets topscorer.

"Vi skal fastholde og udbygge Danmarks digitale styrkepositioner og har brug for mange flere med it-kundskaber på højt niveau. De unge har heldigvis haft øje for universiteternes brede vifte af it-uddannelser," udtaler Charlotte Sahl-Madsen i en pressemeddelelse.

Samlet set optager landets universiteter - det vil sige Aarhus Universitet, DTU, CBS, ITU, Københavns Universitet, Syddansk Universitet og Aalborg Universitet - i år 1.823 studerende på it-udannelserne.

Mads Tofte vurderer, at de 19 procent flere studerende på it-uddannelserne er resultatet af en indsats flere sider.

"Der har over en årrække været en meget stor indsats for at forklare, hvor mange spændende ting it i virkeligheden er. Jeg tror, at det spiller ind, ligesom finanskrisen også spiller ind, fordi flere og flere unge kigger efter det, som der er en fremtid i," siger han.

Alle universiteter - undtagen Aarhus Universitet - går frem med mellem 12 og 63 procent i antallet af it-studerende. Derimod går universitetet i Århus tilbage med seks procent.

Ny rekord i antallet af optagne

ITU klar til flere studerende

Udover at ITU oplever den største procentuelle fremgang, så går ITU også mest frem målt i antallet af studerende, som stiger med 80 til de 207.

Rektor Mads Tofte fra ITU mener, at universitetet trods den store stigning er klar til at løfte opgaven.

"Det er nøje planlagt. Vi har planlagt efter det her i årevis, og vi har rekrutteret forskere, så vi kan håndtere opgaven. Det er klart, at der skal undervises mere, når der er flere studerende, men det har vi planlagt efter. Vi har allerede rekrutteret mange, og vi kommer til at rekruttere endnu flere forskere de kommende år," siger han.

Samtidig gør han det klart, at det ikke er planen, at ITU igen til næste år skal stige i antallet af optagne studerende.

"Det er der ikke planer om. Alle vores planlægningsscenarier har gået på 180 om året," siger Mads Tofte.

Ny rekord

Set over alle typer af uddannelser begynder 23.030 en tilværelse som bachelorstuderende til september. Det er ifølge Universitets- og Byggestyrelsen ny rekord. Antallet er også 13 procent flere end sidste år.

"Det høje antal optagne skyldes dels, at universiteter har udbudt flere pladser og dels ændrede søgemønstre. Ansøgerne har fulgt de mange opfordringer til at søge bredt - både geografisk og efter fagområder - og til at tænke i fremtidige jobmuligheder," udtaler videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen og tilføjer:

"Derfor har universiteterne også samlet set været i stand til at øge optaget til et nyt rekordniveau. De unges fokus på realistiske forventninger ser nu ud til at have båret frugt med det rekordstore optag af studerende."

Trods den store fremgang i optaget på landets universiteter, så blev 23,4 procent af ansøgerne afvist. Sidste år blev 25,1 procent afvist.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS