Afgået HP-topchef scorer millioner efter sexsag

Klækkelig fratrædelsesaftale sørger for, at nu tidligere topchef for HP, Mark Hurd, ikke forlader virksomheden tomhændet.

Artikel top billede

(Foto: HP)

Ifølge vilkårene for Mark Hurds fratræden venter der den afgåede HP-topchef 69 millioner i fratrædelsesgodtgørelse. Det skriver IDG News Service.

Hurd, der for perioden 2006-2008 fik en millionbonus på over 200 millioner kroner, og i 2009 fik mere end 169 millioner kroner, får flere andre muligheder for at tjene kassen.

Han kan blandt andet indkassere pengene for forskellige store aktie-muligheder. Deriblandt 330.177 aktier, som blev lovet ham 17. januar 2008. Aktierne knytter sig til HP's resultater fra den dag og frem til Hurds fratræden. Baseret på HP-aktiens lukkepris i fredags er de aktier 86,5 millioner kroner værd.

11. december blev Hurd lovet yderligere 15.853 aktier. De kommer enten til at følge lukkeprisen på HP-aktien 6. august eller lukkeprisen 11. december alt efter hvilket beløb, der er mindst. Baseret på fredagens lukkepris er aktierne cirka 4,1 millioner kroner værd.

Sidst, men ikke mindst, har han fået forlænget sin deadline for et muligt køb af 775.000 HP-aktier indtil 7. september. Det kan vise sig at være meget heldigt for Hurd, da HP netop i dag har fremlagt et positivt kvartalsregnskab med en vækst i omsætningen på 11 procent.

Til gengæld for det gyldne håndtryk har Mark Hurd underskrevet en "generel frigivelse af fordringer til fordel for HP". Med andre ord lover han ikke at sagsøge HP.

HP's topledelse har på et konferenceopkald ladet døren stå åben for, at der kan lægges sag an mod Hurd. Ifølge vicepræsidenten for HP, Mike Holston, er det dog endnu ikke sket.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S