Afgået HP-topchef scorer millioner efter sexsag

Klækkelig fratrædelsesaftale sørger for, at nu tidligere topchef for HP, Mark Hurd, ikke forlader virksomheden tomhændet.

Artikel top billede

(Foto: HP)

Ifølge vilkårene for Mark Hurds fratræden venter der den afgåede HP-topchef 69 millioner i fratrædelsesgodtgørelse. Det skriver IDG News Service.

Hurd, der for perioden 2006-2008 fik en millionbonus på over 200 millioner kroner, og i 2009 fik mere end 169 millioner kroner, får flere andre muligheder for at tjene kassen.

Han kan blandt andet indkassere pengene for forskellige store aktie-muligheder. Deriblandt 330.177 aktier, som blev lovet ham 17. januar 2008. Aktierne knytter sig til HP's resultater fra den dag og frem til Hurds fratræden. Baseret på HP-aktiens lukkepris i fredags er de aktier 86,5 millioner kroner værd.

11. december blev Hurd lovet yderligere 15.853 aktier. De kommer enten til at følge lukkeprisen på HP-aktien 6. august eller lukkeprisen 11. december alt efter hvilket beløb, der er mindst. Baseret på fredagens lukkepris er aktierne cirka 4,1 millioner kroner værd.

Sidst, men ikke mindst, har han fået forlænget sin deadline for et muligt køb af 775.000 HP-aktier indtil 7. september. Det kan vise sig at være meget heldigt for Hurd, da HP netop i dag har fremlagt et positivt kvartalsregnskab med en vækst i omsætningen på 11 procent.

Til gengæld for det gyldne håndtryk har Mark Hurd underskrevet en "generel frigivelse af fordringer til fordel for HP". Med andre ord lover han ikke at sagsøge HP.

HP's topledelse har på et konferenceopkald ladet døren stå åben for, at der kan lægges sag an mod Hurd. Ifølge vicepræsidenten for HP, Mike Holston, er det dog endnu ikke sket.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car