Afgået HP-topchef scorer millioner efter sexsag

Klækkelig fratrædelsesaftale sørger for, at nu tidligere topchef for HP, Mark Hurd, ikke forlader virksomheden tomhændet.

Artikel top billede

(Foto: HP)

Ifølge vilkårene for Mark Hurds fratræden venter der den afgåede HP-topchef 69 millioner i fratrædelsesgodtgørelse. Det skriver IDG News Service.

Hurd, der for perioden 2006-2008 fik en millionbonus på over 200 millioner kroner, og i 2009 fik mere end 169 millioner kroner, får flere andre muligheder for at tjene kassen.

Han kan blandt andet indkassere pengene for forskellige store aktie-muligheder. Deriblandt 330.177 aktier, som blev lovet ham 17. januar 2008. Aktierne knytter sig til HP's resultater fra den dag og frem til Hurds fratræden. Baseret på HP-aktiens lukkepris i fredags er de aktier 86,5 millioner kroner værd.

11. december blev Hurd lovet yderligere 15.853 aktier. De kommer enten til at følge lukkeprisen på HP-aktien 6. august eller lukkeprisen 11. december alt efter hvilket beløb, der er mindst. Baseret på fredagens lukkepris er aktierne cirka 4,1 millioner kroner værd.

Sidst, men ikke mindst, har han fået forlænget sin deadline for et muligt køb af 775.000 HP-aktier indtil 7. september. Det kan vise sig at være meget heldigt for Hurd, da HP netop i dag har fremlagt et positivt kvartalsregnskab med en vækst i omsætningen på 11 procent.

Til gengæld for det gyldne håndtryk har Mark Hurd underskrevet en "generel frigivelse af fordringer til fordel for HP". Med andre ord lover han ikke at sagsøge HP.

HP's topledelse har på et konferenceopkald ladet døren stå åben for, at der kan lægges sag an mod Hurd. Ifølge vicepræsidenten for HP, Mike Holston, er det dog endnu ikke sket.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job