HP og Sybase vil tilbyde "gør-det-selv"-BI

Tema: HP og Sybase vil gøre det lettere selv at bygge BI-løsninger.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I håbet om at kunne underbyde andre leverandører på prisen på udstyr til Business Intelligence (BI), tilbyder Sybase nu sammen med Hewlett-Packard en reference-arkitektur, der kan bruges til at bygge sit eget BI-system til en pris, der ligger noget under det, man betaler for en fiks og færdig BI-løsning, siger de to virksomheder.

"Vi oplever, at kunderne kæmper med implementeringen af [BI]-løsninger," fortæller Dan Lahl, som er senior director for produktmarketing ved Sybase.

Det har betydet, at de færdige BI-løsninger, for eksempel fra Netezza, Oracle og Teradata, har fået en del opmærksomhed på markedet.

Det kræver måske nok mere arbejde at samle et BI-system med udgangspunkt i reference-arkitekturen, end det ville gøre, hvis man i stedet valgte en færdigpakket løsning, men til gengæld kan brugeren spare penge ved at gøre det på den måde, forklarer Dan Lahl.

Satser på prisen

Reference-arkitekturen, som er udviklet og testet af ingeniører fra HP og Sybase, består af Sybases BI-software, Sybase IQ version 15.1, sammen med Red Hat Enterprise Linux 5.3, HP ProLiant DL785 servere og HP StorageWorks storage arrays.

"Kunden kan købe de enkelte dele hver for sig, og de kan med garanti arbejde sammen," forklarer Dan Lahl.

Reference-arkitekturen tilbyder to konfigurationer: En i medium-størrelse, med 24 serverkerner og 14 terabyte storage, og en stor implementering, med 48 kerner og 28 terabyte storage.

"De er målrettet virksomheder med ret store data-behov," sagde Dan Lahl.

Selv om han ikke direkte sammenlignede priserne på de forskellige BI-løsninger, så vurderede Dan Lahl dog, at en mellemstor konfiguration vil koste omkring knap 16 millioner kroner over en periode på tre år, mens en stor konfiguration vil koste omkring 25 millioner kroner, plus prisen for at samle systemet.

"Vi ville have en konfiguration, der ikke bare kunne gennemføre et højt throughput af forespørgsler per sekund, men også gøre det til en fornuftig pris," sagde han.

Derudover tilbyder reference-arkitekturen større fleksibilitet end en færdig løsning, eftersom brugeren kan tilføje eller fjerne servere eller storage i takt med behovet, fortalte Dan Lahl.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS