Er Apple på vej med satsning på mobilbetaling?

Apple er muligvis ved at lægge planer for en stor indsats inden for mobil near field communications (NFC) med den nylige ansættelse af Benjamin Vigier som virksomhedens produktchef for mobilhandel.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Computerworld News Service: Det er muligt, at fremtidige iPhones og andre enheder af Apple vil udgøre digitale pengepunge ved at lade brugerne betale for varer og services ved hurtigt at føre deres mobile enheder forbi en kortrækkende, trådløs NFC-læser.

Nokia har gjort fremskridt inden for NFC men anses i USA ikke for at være nogen stærk konkurrent på mobilmarkedet.

"Apple kan endelig bringe NFC ud til folket," skriver NFC-ekspert Bob Egan, der er global chef for analyse ved Tower Group, i en besked på Twitter angående Apples ansættelse af Vigier.

Egan bemærker også, at Apple er et "magisk marketing-kraftcenter" med en stor portefølje af patenter og omfattende distributionsalliancer, der kan hjælpe Vigier og Apple.

En del af Egans optimisme er baseret på Vigiers stærke cv, som man kan få et indblik i på LinkedIn.

Det var ikke muligt at få en kommentar fra hverken Apple eller Vigier om hans kommende rolle i virksomheden. Vigier startede hos Apple i juli og var før det produktchef for mobilbetaling og NFC hos mFoundry, hvor han undfangede og stod for Starbucks' mobilbetalings-system til iPhone samt Paypal Mobile, som er tilgængelig på BlackBerry og visse andre telefoner.

Google har købt Jambool

Blogger for Computerworlds amerikanske søstermedie, Jonny Evans, mener, at ansættelsen af Vigier er et tegn på, at Apple "er hurtigt på vej ind i NFC, muligvis med udgivelsen af iPhone 5 til næste år.

Evans fremhæver et Apple-patent fra 2009 angående indbygget NFC-antenne i en touchscreen samt andre patenter for billettering og endda en service ved navn iPay.

NFC er mere populært i Japan end nogen andre steder, selvom adoptionen i USA anses for at foregå langsomt muligvis på grund af de amerikanske forbrugeres bekymring om sikkerheden ved de mobile betalinger. Generator Research har for nylig vurderet, at mobilbetaling vil omsætte for 3.660 milliarder kroner i 2014, hvilket er en stigning fra 393 milliarder kroner i 2009.

Gartner vurderer, at mobilbetaling vil nå ud til den brede befolkning i 2012, hvor tre procent af alle brugere af mobile enheder vil benytte mobilbetaling. Selvom det kan lyde som en lille procentdel, så repræsenterer de tre procent alligevel 190 millioner brugere. Gartner placerer NFC på en liste over mobilbetalings-teknologier, der også inkluderer SMS, WAP, og USSD (unstructured supplementary service data).

Hvad angår andre nyheder inden for betalingssystemer, så oplyser Google mandag at have opkøbt Jambool, der står bag en platform til håndtering af onlinebetalinger for virtuelle varer fra onlinespil og sociale netværkssites.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS