Er Apple på vej med satsning på mobilbetaling?

Apple er muligvis ved at lægge planer for en stor indsats inden for mobil near field communications (NFC) med den nylige ansættelse af Benjamin Vigier som virksomhedens produktchef for mobilhandel.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Computerworld News Service: Det er muligt, at fremtidige iPhones og andre enheder af Apple vil udgøre digitale pengepunge ved at lade brugerne betale for varer og services ved hurtigt at føre deres mobile enheder forbi en kortrækkende, trådløs NFC-læser.

Nokia har gjort fremskridt inden for NFC men anses i USA ikke for at være nogen stærk konkurrent på mobilmarkedet.

"Apple kan endelig bringe NFC ud til folket," skriver NFC-ekspert Bob Egan, der er global chef for analyse ved Tower Group, i en besked på Twitter angående Apples ansættelse af Vigier.

Egan bemærker også, at Apple er et "magisk marketing-kraftcenter" med en stor portefølje af patenter og omfattende distributionsalliancer, der kan hjælpe Vigier og Apple.

En del af Egans optimisme er baseret på Vigiers stærke cv, som man kan få et indblik i på LinkedIn.

Det var ikke muligt at få en kommentar fra hverken Apple eller Vigier om hans kommende rolle i virksomheden. Vigier startede hos Apple i juli og var før det produktchef for mobilbetaling og NFC hos mFoundry, hvor han undfangede og stod for Starbucks' mobilbetalings-system til iPhone samt Paypal Mobile, som er tilgængelig på BlackBerry og visse andre telefoner.

Google har købt Jambool

Blogger for Computerworlds amerikanske søstermedie, Jonny Evans, mener, at ansættelsen af Vigier er et tegn på, at Apple "er hurtigt på vej ind i NFC, muligvis med udgivelsen af iPhone 5 til næste år.

Evans fremhæver et Apple-patent fra 2009 angående indbygget NFC-antenne i en touchscreen samt andre patenter for billettering og endda en service ved navn iPay.

NFC er mere populært i Japan end nogen andre steder, selvom adoptionen i USA anses for at foregå langsomt muligvis på grund af de amerikanske forbrugeres bekymring om sikkerheden ved de mobile betalinger. Generator Research har for nylig vurderet, at mobilbetaling vil omsætte for 3.660 milliarder kroner i 2014, hvilket er en stigning fra 393 milliarder kroner i 2009.

Gartner vurderer, at mobilbetaling vil nå ud til den brede befolkning i 2012, hvor tre procent af alle brugere af mobile enheder vil benytte mobilbetaling. Selvom det kan lyde som en lille procentdel, så repræsenterer de tre procent alligevel 190 millioner brugere. Gartner placerer NFC på en liste over mobilbetalings-teknologier, der også inkluderer SMS, WAP, og USSD (unstructured supplementary service data).

Hvad angår andre nyheder inden for betalingssystemer, så oplyser Google mandag at have opkøbt Jambool, der står bag en platform til håndtering af onlinebetalinger for virtuelle varer fra onlinespil og sociale netværkssites.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet