Artikel top billede

Android-salget stiger med 561 procent på et år

Googles smartphone-operativsystem stormer frem, og det går ud over flere af konkurrenterne.

Antallet af solgte smartphones med Googles Android-styresystem vi nå op på over 55 millioner enheder i 2010.

Sådan lyder i hvert fald vurderingen fra Digitimes Research, der samtidig vurderer, at der i alt vil blive langet 280 millioner smartphones over disken i 2010, en stigning på 57 procent i forhold til 2009.

Det er dog specielt Android-salget, der er opsigtsvækkende, idet der - hvis vurderingen holder - vil være tale om en stigning på 561 procent i forhold til 2009m når det kommer til antallet af solgte enheder medGoogles styresystem.

Den voldsomme procentuelle stigning skal naturligvis ses i lyset af, at Android er en relativ ny spiller på markedet. Styresystemet blev først lanceret af Google i 2008.

I 2009 opnåede Android dog også pæne salgstal, blandt andet via HTC's populære smartphones.

Digitimes skriver, at Androids markedsandel på smartphone-markedet var fem procent i 2009, og at den andel vil stige til 24,5 procent i år.

Googles gode strategi

Forudsigelserne ligger fint i tråd med en rapport fra analysehuset Gartner fra sidste uge.

Gartners opgørelse for det globale smartphone-salg i andet kvartal 2010 viser, at Android nu er oppe på en markedsandel på 17,2 procent og dermed foran Apples iOS, der ligger på 14,2 i andet kvartal.

"En ikke-eksklusiv-strategi, der baner vejen for produkter, der sælger på tværs af mange service-leverandører, og opbakning fra så mange enheds-producenter, der bringer flere attraktive enheder til markedet til en række forskellige pris-niveauer, var blandt de faktorer, der banede vejen for dets (Androids, red.) vækst i dette kvartal," udtalte analytiker Carolina Milanesi i forbindelse med rapporten.

Nokia-platformen Symbian ligger fortsat nummer et med en markedsandel på 41 procent, mens RIM's BlackBerry, der har været i vælten hen over sommeren i blandt andet Saudi-Arabian og Indien, nu ligger på også stadig ligger på andenpladsen 18,2 procent ifølge Gartner.

499




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere