Android-salget stiger med 561 procent på et år

Googles smartphone-operativsystem stormer frem, og det går ud over flere af konkurrenterne.

Artikel top billede

Antallet af solgte smartphones med Googles Android-styresystem vi nå op på over 55 millioner enheder i 2010.

Sådan lyder i hvert fald vurderingen fra Digitimes Research, der samtidig vurderer, at der i alt vil blive langet 280 millioner smartphones over disken i 2010, en stigning på 57 procent i forhold til 2009.

Det er dog specielt Android-salget, der er opsigtsvækkende, idet der - hvis vurderingen holder - vil være tale om en stigning på 561 procent i forhold til 2009m når det kommer til antallet af solgte enheder medGoogles styresystem.

Den voldsomme procentuelle stigning skal naturligvis ses i lyset af, at Android er en relativ ny spiller på markedet. Styresystemet blev først lanceret af Google i 2008.

I 2009 opnåede Android dog også pæne salgstal, blandt andet via HTC's populære smartphones.

Digitimes skriver, at Androids markedsandel på smartphone-markedet var fem procent i 2009, og at den andel vil stige til 24,5 procent i år.

Googles gode strategi

Forudsigelserne ligger fint i tråd med en rapport fra analysehuset Gartner fra sidste uge.

Gartners opgørelse for det globale smartphone-salg i andet kvartal 2010 viser, at Android nu er oppe på en markedsandel på 17,2 procent og dermed foran Apples iOS, der ligger på 14,2 i andet kvartal.

"En ikke-eksklusiv-strategi, der baner vejen for produkter, der sælger på tværs af mange service-leverandører, og opbakning fra så mange enheds-producenter, der bringer flere attraktive enheder til markedet til en række forskellige pris-niveauer, var blandt de faktorer, der banede vejen for dets (Androids, red.) vækst i dette kvartal," udtalte analytiker Carolina Milanesi i forbindelse med rapporten.

Nokia-platformen Symbian ligger fortsat nummer et med en markedsandel på 41 procent, mens RIM's BlackBerry, der har været i vælten hen over sommeren i blandt andet Saudi-Arabian og Indien, nu ligger på også stadig ligger på andenpladsen 18,2 procent ifølge Gartner.

499

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job