Android-salget stiger med 561 procent på et år

Googles smartphone-operativsystem stormer frem, og det går ud over flere af konkurrenterne.

Artikel top billede

Antallet af solgte smartphones med Googles Android-styresystem vi nå op på over 55 millioner enheder i 2010.

Sådan lyder i hvert fald vurderingen fra Digitimes Research, der samtidig vurderer, at der i alt vil blive langet 280 millioner smartphones over disken i 2010, en stigning på 57 procent i forhold til 2009.

Det er dog specielt Android-salget, der er opsigtsvækkende, idet der - hvis vurderingen holder - vil være tale om en stigning på 561 procent i forhold til 2009m når det kommer til antallet af solgte enheder medGoogles styresystem.

Den voldsomme procentuelle stigning skal naturligvis ses i lyset af, at Android er en relativ ny spiller på markedet. Styresystemet blev først lanceret af Google i 2008.

I 2009 opnåede Android dog også pæne salgstal, blandt andet via HTC's populære smartphones.

Digitimes skriver, at Androids markedsandel på smartphone-markedet var fem procent i 2009, og at den andel vil stige til 24,5 procent i år.

Googles gode strategi

Forudsigelserne ligger fint i tråd med en rapport fra analysehuset Gartner fra sidste uge.

Gartners opgørelse for det globale smartphone-salg i andet kvartal 2010 viser, at Android nu er oppe på en markedsandel på 17,2 procent og dermed foran Apples iOS, der ligger på 14,2 i andet kvartal.

"En ikke-eksklusiv-strategi, der baner vejen for produkter, der sælger på tværs af mange service-leverandører, og opbakning fra så mange enheds-producenter, der bringer flere attraktive enheder til markedet til en række forskellige pris-niveauer, var blandt de faktorer, der banede vejen for dets (Androids, red.) vækst i dette kvartal," udtalte analytiker Carolina Milanesi i forbindelse med rapporten.

Nokia-platformen Symbian ligger fortsat nummer et med en markedsandel på 41 procent, mens RIM's BlackBerry, der har været i vælten hen over sommeren i blandt andet Saudi-Arabian og Indien, nu ligger på også stadig ligger på andenpladsen 18,2 procent ifølge Gartner.

499

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse