Facebook er nu 200 milliarder kroner værd

Op mod en mulig børsnotering handles Facebook-aktien nu så højt, at selskabet samlet er knap 200 milliarder kroner værd.

Artikel top billede

Facebook er lige knap 200 milliarder kroner værd, viser en værdifastsættelse baseret på en række aktiehandler mellem selskabets relativt få aktionærer, skriver Financial Times.

Det betyder, at Facebook ser ud til at være mere værd end markedsværdierne for store børsnoterede it-selskaber som eBay og Yahoo.

Facebook-aktien står i relativ høj kurs for tiden, fordi de nuværende aktionærer flokkes om at sikre sig så mange aktier som muligt, inden selskabet børsnoteres.

Det er uvist, hvornår det kommer til at ske, men det regnes for givet, at det kommer til at ske i løbet af de næste par år.

Holder priserne og interessen for Facebook, kan børsnoteringen blive den største it-børsnotering, siden Google gik på børsen i 2004. Læs mere her.

For tiden handles Facebook-aktien til 76 dollar stykket - 450 kroner stykket.

Facebook ejes af en bred vifte af investorer, der blandt andre tæller ansatte og særligt indbudte investorer som russeren Yuri Milner.

Disse ejere er interesseret i at score så stor en ejerandel af selskabet som muligt inden en børsnotering, hvor gevinsten vil blive fordelt efter ejerandel.

Ifølge reglerne kan de nuværende Facebook-aktionærer frit sælge deres aktier.

Analytikere peger overfor Financial Times på, at prisfastsættelsen af Facebook skal tages med et gran salt, fordi der kun findes et begrænset antal privatejede aktier, ligesom der ikke er gennemsigtighed i selskabets finansielle helbred, som det er tilfældet med børsnoterede selskaber.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S