Facebook er nu 200 milliarder kroner værd

Op mod en mulig børsnotering handles Facebook-aktien nu så højt, at selskabet samlet er knap 200 milliarder kroner værd.

Artikel top billede

Facebook er lige knap 200 milliarder kroner værd, viser en værdifastsættelse baseret på en række aktiehandler mellem selskabets relativt få aktionærer, skriver Financial Times.

Det betyder, at Facebook ser ud til at være mere værd end markedsværdierne for store børsnoterede it-selskaber som eBay og Yahoo.

Facebook-aktien står i relativ høj kurs for tiden, fordi de nuværende aktionærer flokkes om at sikre sig så mange aktier som muligt, inden selskabet børsnoteres.

Det er uvist, hvornår det kommer til at ske, men det regnes for givet, at det kommer til at ske i løbet af de næste par år.

Holder priserne og interessen for Facebook, kan børsnoteringen blive den største it-børsnotering, siden Google gik på børsen i 2004. Læs mere her.

For tiden handles Facebook-aktien til 76 dollar stykket - 450 kroner stykket.

Facebook ejes af en bred vifte af investorer, der blandt andre tæller ansatte og særligt indbudte investorer som russeren Yuri Milner.

Disse ejere er interesseret i at score så stor en ejerandel af selskabet som muligt inden en børsnotering, hvor gevinsten vil blive fordelt efter ejerandel.

Ifølge reglerne kan de nuværende Facebook-aktionærer frit sælge deres aktier.

Analytikere peger overfor Financial Times på, at prisfastsættelsen af Facebook skal tages med et gran salt, fordi der kun findes et begrænset antal privatejede aktier, ligesom der ikke er gennemsigtighed i selskabets finansielle helbred, som det er tilfældet med børsnoterede selskaber.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura