Facebook er nu 200 milliarder kroner værd

Op mod en mulig børsnotering handles Facebook-aktien nu så højt, at selskabet samlet er knap 200 milliarder kroner værd.

Artikel top billede

Facebook er lige knap 200 milliarder kroner værd, viser en værdifastsættelse baseret på en række aktiehandler mellem selskabets relativt få aktionærer, skriver Financial Times.

Det betyder, at Facebook ser ud til at være mere værd end markedsværdierne for store børsnoterede it-selskaber som eBay og Yahoo.

Facebook-aktien står i relativ høj kurs for tiden, fordi de nuværende aktionærer flokkes om at sikre sig så mange aktier som muligt, inden selskabet børsnoteres.

Det er uvist, hvornår det kommer til at ske, men det regnes for givet, at det kommer til at ske i løbet af de næste par år.

Holder priserne og interessen for Facebook, kan børsnoteringen blive den største it-børsnotering, siden Google gik på børsen i 2004. Læs mere her.

For tiden handles Facebook-aktien til 76 dollar stykket - 450 kroner stykket.

Facebook ejes af en bred vifte af investorer, der blandt andre tæller ansatte og særligt indbudte investorer som russeren Yuri Milner.

Disse ejere er interesseret i at score så stor en ejerandel af selskabet som muligt inden en børsnotering, hvor gevinsten vil blive fordelt efter ejerandel.

Ifølge reglerne kan de nuværende Facebook-aktionærer frit sælge deres aktier.

Analytikere peger overfor Financial Times på, at prisfastsættelsen af Facebook skal tages med et gran salt, fordi der kun findes et begrænset antal privatejede aktier, ligesom der ikke er gennemsigtighed i selskabets finansielle helbred, som det er tilfældet med børsnoterede selskaber.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S