Facebook er nu 200 milliarder kroner værd

Op mod en mulig børsnotering handles Facebook-aktien nu så højt, at selskabet samlet er knap 200 milliarder kroner værd.

Artikel top billede

Facebook er lige knap 200 milliarder kroner værd, viser en værdifastsættelse baseret på en række aktiehandler mellem selskabets relativt få aktionærer, skriver Financial Times.

Det betyder, at Facebook ser ud til at være mere værd end markedsværdierne for store børsnoterede it-selskaber som eBay og Yahoo.

Facebook-aktien står i relativ høj kurs for tiden, fordi de nuværende aktionærer flokkes om at sikre sig så mange aktier som muligt, inden selskabet børsnoteres.

Det er uvist, hvornår det kommer til at ske, men det regnes for givet, at det kommer til at ske i løbet af de næste par år.

Holder priserne og interessen for Facebook, kan børsnoteringen blive den største it-børsnotering, siden Google gik på børsen i 2004. Læs mere her.

For tiden handles Facebook-aktien til 76 dollar stykket - 450 kroner stykket.

Facebook ejes af en bred vifte af investorer, der blandt andre tæller ansatte og særligt indbudte investorer som russeren Yuri Milner.

Disse ejere er interesseret i at score så stor en ejerandel af selskabet som muligt inden en børsnotering, hvor gevinsten vil blive fordelt efter ejerandel.

Ifølge reglerne kan de nuværende Facebook-aktionærer frit sælge deres aktier.

Analytikere peger overfor Financial Times på, at prisfastsættelsen af Facebook skal tages med et gran salt, fordi der kun findes et begrænset antal privatejede aktier, ligesom der ikke er gennemsigtighed i selskabets finansielle helbred, som det er tilfældet med børsnoterede selskaber.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S