Politiboss bag skandaleramte Polsag fik lønbonus

Vicepolitichef Peter Carpentier, der har været tovholder på det fordyrede og forsinkede Polsag, fik bonus på 85.000 kroner.

Artikel top billede

Et fejlslagent it-projekt har ingen indflydelse på, om offentlige chefer får bonus.

I hvert fald har vicepolitichef Peter Carpentier sammenlagt fået en bonus på 85.000 kroner.

"Vicepolitichef Peter Carpentier er herudover blevet ydet engangsvederlag i januar 2007 på 40.000 kroner, i december 2007 på 25.000 kroner og i december 2009 på 20.000 kroner," fremgår det af en mail fra Justitsministeriet.

I samme periode har Peter Carpentier været ansvarlig for it-projektet Polsag, der af flere omgange er blevet forsinket og blevet væsentligt dyrere end beregnet.

I dag taster politifolk således tusindvis af anmeldelser ind manuelt, selvom disse er blevet sendt online til et andet af politiets it-systemer.

Politi: Vederlag - ikke bonus
Peter Carpentier er efter gentagne henvendelser ikke vendt tilbage med kommentarer.

Rigspolitiets pressechef Niels Otto Fisker påpeger dog i en mail:

"Peter Carpentier har ikke modtaget en bonus. Han er ikke på bonusløns ordning. Der er tale om et merarbejdsvederlag."

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

IT Business Analyst

Københavnsområdet

KMD A/S

Support Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse