Politiboss bag skandaleramte Polsag fik lønbonus

Vicepolitichef Peter Carpentier, der har været tovholder på det fordyrede og forsinkede Polsag, fik bonus på 85.000 kroner.

Artikel top billede

Et fejlslagent it-projekt har ingen indflydelse på, om offentlige chefer får bonus.

I hvert fald har vicepolitichef Peter Carpentier sammenlagt fået en bonus på 85.000 kroner.

"Vicepolitichef Peter Carpentier er herudover blevet ydet engangsvederlag i januar 2007 på 40.000 kroner, i december 2007 på 25.000 kroner og i december 2009 på 20.000 kroner," fremgår det af en mail fra Justitsministeriet.

I samme periode har Peter Carpentier været ansvarlig for it-projektet Polsag, der af flere omgange er blevet forsinket og blevet væsentligt dyrere end beregnet.

I dag taster politifolk således tusindvis af anmeldelser ind manuelt, selvom disse er blevet sendt online til et andet af politiets it-systemer.

Politi: Vederlag - ikke bonus
Peter Carpentier er efter gentagne henvendelser ikke vendt tilbage med kommentarer.

Rigspolitiets pressechef Niels Otto Fisker påpeger dog i en mail:

"Peter Carpentier har ikke modtaget en bonus. Han er ikke på bonusløns ordning. Der er tale om et merarbejdsvederlag."

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S