Bøvl lige fra starten: Politiet raser over CSC

Politiet raser i et notat over CSC, efter skandale-projektet Polsag kun havde kørt i få måneder.

Artikel top billede

Fire måneders samarbejde.

Så længe skulle der gå, før Rigspolitiet udarbejdede et notat, der kritiserer leverandøren CSC omkring det skandaleramte Polsag-projekt.

Notatet, der er sendt til styregruppen af projektet, er dateret til den 5. september 2007 og har overskriften "Manglende rettidig omhu i forhold til Polsag-leverancen".

"Rigspolitiet ønsker med nærværende notat at fremdrage en række forhold omkring CSC's håndtering af leveranceansvaret for det samlede Polsag-program.

De anførte forhold er observeret under de godt fire måneder, Polsag programmet har kørt og fordeler sig på følgende:

- CSC leverer ikke tilstrækkelig proaktiv koordinering og synkronisering af aktiviteterne planlagt under T14 (tillægsaftale til applikationskontrakt indgået i maj 2007, red.).
- Der er utilstrækkelig fremdrift og kvalitet i udarbejdelsen af SDD1
(et spor i projektet, red).

- Ændringsstyring er endnu ikke etableret."

Ajourfører ikke masterplan

Rigspolitiet uddyber sine kritikpunkter. Blandt andet undlader CSC ifølge politiet i tilstrækkelig grad at ajourføre den samlede masterplan efter indgåelse af tillægskontrakten.

"Rigspolitiet har endnu ikke modtaget en sammenhængende masterplan for Polsag-programmet, hvilket CSC jf. ovenstående er forpligtet til at levere".

Opsummeringen på de otte siders kritik af CSC lyder:

"Som anskueliggjort ved ovenstående redegørelse så føler Rigspolitiet ikke, at CSC lever op til sit leveranceansvar for det samlede Polsag-program."

"Det er Rigspolitiets vurdering, at dette har haft negative konsekvenser - for kvaliteten af gennemførte leverancer, - for sammenhængen i udarbejdede planer, - for rettidig etablering af de nødvendige styringsprocesser, - for opfølgningen på fremsendte ændringsanmodninger samt for tilstrækkelig ressourceallokering og aktivitetsstyring."

"Alle forhold, der er yderst kritiske for Polsag-programmets succes, og som har medført ekstra omkostninger for Rigspolitiet i forhold til gennemførelsen af de indtil nu planlagte aktiviteter," hedder det i notatet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S