Bøvl lige fra starten: Politiet raser over CSC

Politiet raser i et notat over CSC, efter skandale-projektet Polsag kun havde kørt i få måneder.

Artikel top billede

Fire måneders samarbejde.

Så længe skulle der gå, før Rigspolitiet udarbejdede et notat, der kritiserer leverandøren CSC omkring det skandaleramte Polsag-projekt.

Notatet, der er sendt til styregruppen af projektet, er dateret til den 5. september 2007 og har overskriften "Manglende rettidig omhu i forhold til Polsag-leverancen".

"Rigspolitiet ønsker med nærværende notat at fremdrage en række forhold omkring CSC's håndtering af leveranceansvaret for det samlede Polsag-program.

De anførte forhold er observeret under de godt fire måneder, Polsag programmet har kørt og fordeler sig på følgende:

- CSC leverer ikke tilstrækkelig proaktiv koordinering og synkronisering af aktiviteterne planlagt under T14 (tillægsaftale til applikationskontrakt indgået i maj 2007, red.).
- Der er utilstrækkelig fremdrift og kvalitet i udarbejdelsen af SDD1
(et spor i projektet, red).

- Ændringsstyring er endnu ikke etableret."

Ajourfører ikke masterplan

Rigspolitiet uddyber sine kritikpunkter. Blandt andet undlader CSC ifølge politiet i tilstrækkelig grad at ajourføre den samlede masterplan efter indgåelse af tillægskontrakten.

"Rigspolitiet har endnu ikke modtaget en sammenhængende masterplan for Polsag-programmet, hvilket CSC jf. ovenstående er forpligtet til at levere".

Opsummeringen på de otte siders kritik af CSC lyder:

"Som anskueliggjort ved ovenstående redegørelse så føler Rigspolitiet ikke, at CSC lever op til sit leveranceansvar for det samlede Polsag-program."

"Det er Rigspolitiets vurdering, at dette har haft negative konsekvenser - for kvaliteten af gennemførte leverancer, - for sammenhængen i udarbejdede planer, - for rettidig etablering af de nødvendige styringsprocesser, - for opfølgningen på fremsendte ændringsanmodninger samt for tilstrækkelig ressourceallokering og aktivitetsstyring."

"Alle forhold, der er yderst kritiske for Polsag-programmets succes, og som har medført ekstra omkostninger for Rigspolitiet i forhold til gennemførelsen af de indtil nu planlagte aktiviteter," hedder det i notatet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S