Business intelligence skal gøre det bedre at leve

Tema: Amnesty International vil styrke medlemsengagementet med analytisk software og business intelligence.

Artikel top billede

Amnesty International sætter nu analytisk software ind i kampen for menneskerettigheder.

Med en løsning fra SAS Institute vil organisationen styrke loyaliteten og støtten fra de godt 100.000 medlemmer.

SAS Institute skal levere en analytisk software-løsning, der skal styrke kommunikationen mellem organisationen og dens danske medlemmer.

Målet er at øge støtten til kampen for menneskerettigheder ved at målrette kampagne- og fundraising-aktiviteterne, og dermed forstærke medlemmernes engagement.

Kampagnestyring

"Vi kan opnå en større støtte til menneskerettighederne, hvis vi kan forbedre medlemsloyalitet og -engagement yderligere, og samtidig effektivisere vores arbejdsgange. Det er vores fokusområder for de kommende års fundraising-arbejde, og det mener vi, SAS kan hjælpe os med at løse," siger vicegeneralsekretær i Amnesty International, Christoffer Holm.

Det er medlemmernes kontingent og støtte, der sikrer Amnestys menneskerettighedsarbejde. Derfor er medlemmernes loyalitet og engagement en afgørende faktor for organisationen.

Denne loyalitet er i høj grad baseret på dialog med medlemmer og bidragsydere via telemarketing og e-mail. Med et kampagnestyringsværktøj fra SAS Institute, forventer Amnesty at knytte medlemmerne tættere til sig.

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect