Business intelligence skal gøre det bedre at leve

Tema: Amnesty International vil styrke medlemsengagementet med analytisk software og business intelligence.

Artikel top billede

Amnesty International sætter nu analytisk software ind i kampen for menneskerettigheder.

Med en løsning fra SAS Institute vil organisationen styrke loyaliteten og støtten fra de godt 100.000 medlemmer.

SAS Institute skal levere en analytisk software-løsning, der skal styrke kommunikationen mellem organisationen og dens danske medlemmer.

Målet er at øge støtten til kampen for menneskerettigheder ved at målrette kampagne- og fundraising-aktiviteterne, og dermed forstærke medlemmernes engagement.

Kampagnestyring

"Vi kan opnå en større støtte til menneskerettighederne, hvis vi kan forbedre medlemsloyalitet og -engagement yderligere, og samtidig effektivisere vores arbejdsgange. Det er vores fokusområder for de kommende års fundraising-arbejde, og det mener vi, SAS kan hjælpe os med at løse," siger vicegeneralsekretær i Amnesty International, Christoffer Holm.

Det er medlemmernes kontingent og støtte, der sikrer Amnestys menneskerettighedsarbejde. Derfor er medlemmernes loyalitet og engagement en afgørende faktor for organisationen.

Denne loyalitet er i høj grad baseret på dialog med medlemmer og bidragsydere via telemarketing og e-mail. Med et kampagnestyringsværktøj fra SAS Institute, forventer Amnesty at knytte medlemmerne tættere til sig.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura