Bauhaus bygger it-infrastruktur på remote backup

For halvandet år siden valgte byggekæden Bauhaus at kaste sig over remote backup. Den beslutning har siden vist sig at rumme både fordele og ulemper.

Artikel top billede

Byggekæden Bauhaus har efterhånden fået en solid erfaring med remote backup. Skærmdump fra Bauhaus' hjemmeside.

Remote backup er en teknologi, der buldrer frem over it-verdenen med stormskridt, vurderer analysehuset IDC.

Og danske virksomheder er da heller ikke sene til at kaste sig ud i teknologien og prøve kræfter med at sende sine backup-data til selskaber, der har specialiseret sig i at håndtere storage og backup-data.

Nem og dyr løsning

Den tyske byggekæde Bauhaus' danske afdeling kastede sig for halvandet år siden ud i at få alle sine data backet up hos dmsave i Århus, der med en markedsandel på omkring 45 procent er Danmarks største remote backup-udbyder.

Beslutningen om at sende data ud af eget hus skete, da Bauhaus stod og skulle opgradere sit gamle TSM-miljø (Tivoli Storage Manager fra IBM). I den forbindelse valgte selskabets tidligere it-chef remote backup som et alternativ til opgraderingen.

"Man kan godt sige, at det var den nemme løsning at vælge remote backup, fordi vi ikke længere selv skulle håndtere backup'en. Samtidig også en dyr løsning, fordi vi nok kunne have tjent omkostningerne til remote backup hjem på år eller halvandet år," siger Bauhaus' teknisk chef Klaus Hedegaard, der nu fungerer som konstitueret it-chef for byggekæden.

Når katastrofen rammer

Han forklarer dog, at en af de helt store fordele ved at have sin backup ude af huset er, at, data er sikret uanset, om virksomheden bliver ramt af en brand, et flystyrt eller en anden katastrofe.

"Tidligere havde vi båndkopier i den modsatte ende af vores bygning, og det ville jo ikke hjælpe meget, hvis hele bygningen brændte," forklarer Klaus Hedegaard fra Bauhaus til Computerworld.

Bauhaus har halvandet års erfaring med backup-løsninger hos dmsave, hvor byggekæden betaler en månedlig leje for gigabyte-forbruget af sine omtrent 16,3 terabyte månedlige backup-datamængder.

Daglig brug af backup

Aftalen fungerer ved, at data bliver sendt til dmsaves datacenter via en dedikeret 300 megabit-linje, og gemt hos dmsave, hvorefter Bauhaus så kan trække på sine backup-data, hvis der går noget galt i byggekædens eget datacenter.

"Og vi har næsten dagligt brug for at hende backup-data af en eller anden art hos vores leverandør," forklarer Klase Hedegaard.

Det er dog ikke alle, der har så hurtig en forbindelse til sin remote backup-leverandør, og der kan derfor opstå forsinkelser i genetableringen af data, hvis it-afdelingen har en langsom internet-forbindelse.

Lokalt og sikkert

Klaus Hedegaard fortæller, at valget af remote backup af både kritiske og ikke-kritiske data faldt på en dansk leverandør.

Det skyldes, at eksempelvis dmsave er kontraktligt forpligtet til at stå hos Bauhaus i løbet få timer med en mobil backup-server i tilfælde af en større diaster recovery.

"Der er mange gode grunde til at vælge en lokal udbyder - ikke mindst, hvis den helt store katastrofe indtræffer. Og jeg taler da med andre om udenlandsk storage og backup, men det bliver indtil videre på diskussionsklub-plan," fortæller Klaus Hedegaard.

Tre udvælgelseskriterier

Han pointerer, at Bauhaus havde tre udvælgelseskriterier for valget af backup-leverandøren af selskabets kritiske data.

Det drejer sig først og fremmest om, at en remote backup-leverandør er så stor, at den ikke lukker i morgen og tager alle kundernes kritiske data med sig i graven.

Dernæst skal leverandøren være kapitalstærk og i stand til at udvide i takt med, at der kommer nye teknologier på markedet. Sidst skal udbyderen kunne fremvise en hær af kompetente medarbejdere, der sikkert kan håndtere Bauhaus' kritiske backup-data.

"De tre ting hænger naturligvis sammen, når man skal ud og afsøge markedet efter seriøse leverandører," lyder det fra Klaus Hedegaard.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S