Lykketoft: Salget af TDC's kobbernet var en fejl

Daværende finansminister Mogens Lykketoft (S) fortæller i dag, at han ser salget af Tele Danmark sammen med infrastrukturen i 1998 som en fejl.

Artikel top billede

Daværende finansminister Mogens Lykketoft, der sad ved bordenden, da staten i 1998 solgte Tele Danmark, fortryder i dag, at staten solgte kobbernettet sammen med Tele Danmark.

I 1998 privatiserer Nyrup-regeringen fuldt ud Tele Danmark.

Salget af statens aktier indebærer, at det private selskab Tele Danmark får ejerskab over sin tjenesteforretning samt infrastrukturen i form af kobbernettet.

Mogens Lykketoft (S) var dengang finansminister og dermed manden, der sad på statens pengekasse.

Han fortæller i dag til Computerworld, at han fortryder, at teleselskabet også fik ejerskab over telefonnettet, da det blev privatiseret.

"I dag ville jeg nok have fastholdt det statslige ejerskab af kobbernettet, ligesom vi nu er bredt politisk enige om - uanset eventuelle fremtidige salg af el- og gasselskaber - at bevare statens ejendomsret til det fysiske net," siger Mogens Lykketoft.

Ønskede modernisering af nettet

Det danske telemarked blev liberaliseret under Nyrup-regeringen i 1996, og statens aktiepost i Tele Danmark blev solgt i to portioner de efterfølgende to år. Først til amerikanske Ameritech, mens de resterende aktier senere tilgik Tele Danmark.

Privatiseringen af Tele Danmark var et led i den proces, som fandt sted i hele Europa. På europæisk plan var det blevet besluttet at liberalisere medlemslandenes telemarkeder og privatisere de tidligere telemonopoler.

Den tidligere finansminister forklarer, at regeringen dengang gjorde sig en række overvejelser omkring privatiseringen af teleselskabet.

En af fordelene ved en hurtig privatisering var, at en ny ejer "ville sikre maksimal modernisering af danske telestruktur", og det ville være med til at bevare "interessante arbejdspladser" i Danmark, beretter han.

"Jeg må erkende, at vi ikke tilstrækkeligt grundigt vurderede fordele og ulemper ved nok at sælge selskabet, men beholde kobberet - den fysiske infrastruktur," siger Mogens Lykketoft om forarbejdet.

Nuværende minister fortryder

Kobberet, som TDC's net primært består af i dag, er over flere omgange blevet erklæret dødt på grund af nye teknologier.

Men i dag er den mest solgte bredbåndsløsning stadig via kobbernettet i form af xDSL-bredbånd. Samtidig viser det seneste halvårsregnskab fra TDC, at 1,3 millioner danske hjem har en traditionel fastnettelefon hos teleselskabet.

"Dengang var det dominerende synspunkt, at kobberets betydning ville være aftagende, fordi kommunikationen i fremtiden ville foregå gennem luften i stedet for gennem jorden," fortæller Mogens Lykketoft om overvejelserne omkring kobbernettet fremtid.

Brian Mikkelsen fortryder

Danmarks nuværende økonomi- og erhvervsminister, Brian Mikkelsen (K), fortalte tidligere i år til Morgenavisen Jyllands-Posten, at han så det som en fejl at privatisere vitale dele af infrastrukturen.

"Jeg har tidligere været ihærdig tilhænger af at privatisere mest muligt. Det er jeg ikke mere. Både af praktiske årsager, men også fordi jeg mener, at der er nogle ting, som er vigtige for staten at have indflydelse på," sagde Brian Mikkelsen til avisen.

Han forklarede ved den lejlighed, at kapitalfonde ikke tænker på danske interesser, men i stedet tænker på aktionærerne. Og netop TDC er ejet af kapitalfonde.

TDC's nuværende topchef, Henrik Poulsen, har dog ved flere lejligheder understreget, at TDC investerer milliarder af kroner i ny infrastruktur.

Senest har selskabet igangsat en udbygning af selskabets fast- og mobilnet for 25 milliarder kroner over de næste 10 år.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Statens IT

    It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger 2 ledere til Lokal IT Servicecenter Haderslev og Varde

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Stamdatakoordinator

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics