Lykketoft: Salget af TDC's kobbernet var en fejl

Daværende finansminister Mogens Lykketoft (S) fortæller i dag, at han ser salget af Tele Danmark sammen med infrastrukturen i 1998 som en fejl.

Artikel top billede

Daværende finansminister Mogens Lykketoft, der sad ved bordenden, da staten i 1998 solgte Tele Danmark, fortryder i dag, at staten solgte kobbernettet sammen med Tele Danmark.

I 1998 privatiserer Nyrup-regeringen fuldt ud Tele Danmark.

Salget af statens aktier indebærer, at det private selskab Tele Danmark får ejerskab over sin tjenesteforretning samt infrastrukturen i form af kobbernettet.

Mogens Lykketoft (S) var dengang finansminister og dermed manden, der sad på statens pengekasse.

Han fortæller i dag til Computerworld, at han fortryder, at teleselskabet også fik ejerskab over telefonnettet, da det blev privatiseret.

"I dag ville jeg nok have fastholdt det statslige ejerskab af kobbernettet, ligesom vi nu er bredt politisk enige om - uanset eventuelle fremtidige salg af el- og gasselskaber - at bevare statens ejendomsret til det fysiske net," siger Mogens Lykketoft.

Ønskede modernisering af nettet

Det danske telemarked blev liberaliseret under Nyrup-regeringen i 1996, og statens aktiepost i Tele Danmark blev solgt i to portioner de efterfølgende to år. Først til amerikanske Ameritech, mens de resterende aktier senere tilgik Tele Danmark.

Privatiseringen af Tele Danmark var et led i den proces, som fandt sted i hele Europa. På europæisk plan var det blevet besluttet at liberalisere medlemslandenes telemarkeder og privatisere de tidligere telemonopoler.

Den tidligere finansminister forklarer, at regeringen dengang gjorde sig en række overvejelser omkring privatiseringen af teleselskabet.

En af fordelene ved en hurtig privatisering var, at en ny ejer "ville sikre maksimal modernisering af danske telestruktur", og det ville være med til at bevare "interessante arbejdspladser" i Danmark, beretter han.

"Jeg må erkende, at vi ikke tilstrækkeligt grundigt vurderede fordele og ulemper ved nok at sælge selskabet, men beholde kobberet - den fysiske infrastruktur," siger Mogens Lykketoft om forarbejdet.

Nuværende minister fortryder

Kobberet, som TDC's net primært består af i dag, er over flere omgange blevet erklæret dødt på grund af nye teknologier.

Men i dag er den mest solgte bredbåndsløsning stadig via kobbernettet i form af xDSL-bredbånd. Samtidig viser det seneste halvårsregnskab fra TDC, at 1,3 millioner danske hjem har en traditionel fastnettelefon hos teleselskabet.

"Dengang var det dominerende synspunkt, at kobberets betydning ville være aftagende, fordi kommunikationen i fremtiden ville foregå gennem luften i stedet for gennem jorden," fortæller Mogens Lykketoft om overvejelserne omkring kobbernettet fremtid.

Brian Mikkelsen fortryder

Danmarks nuværende økonomi- og erhvervsminister, Brian Mikkelsen (K), fortalte tidligere i år til Morgenavisen Jyllands-Posten, at han så det som en fejl at privatisere vitale dele af infrastrukturen.

"Jeg har tidligere været ihærdig tilhænger af at privatisere mest muligt. Det er jeg ikke mere. Både af praktiske årsager, men også fordi jeg mener, at der er nogle ting, som er vigtige for staten at have indflydelse på," sagde Brian Mikkelsen til avisen.

Han forklarede ved den lejlighed, at kapitalfonde ikke tænker på danske interesser, men i stedet tænker på aktionærerne. Og netop TDC er ejet af kapitalfonde.

TDC's nuværende topchef, Henrik Poulsen, har dog ved flere lejligheder understreget, at TDC investerer milliarder af kroner i ny infrastruktur.

Senest har selskabet igangsat en udbygning af selskabets fast- og mobilnet for 25 milliarder kroner over de næste 10 år.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job