Lykketoft: Salget af TDC's kobbernet var en fejl

Daværende finansminister Mogens Lykketoft (S) fortæller i dag, at han ser salget af Tele Danmark sammen med infrastrukturen i 1998 som en fejl.

Artikel top billede

Daværende finansminister Mogens Lykketoft, der sad ved bordenden, da staten i 1998 solgte Tele Danmark, fortryder i dag, at staten solgte kobbernettet sammen med Tele Danmark.

I 1998 privatiserer Nyrup-regeringen fuldt ud Tele Danmark.

Salget af statens aktier indebærer, at det private selskab Tele Danmark får ejerskab over sin tjenesteforretning samt infrastrukturen i form af kobbernettet.

Mogens Lykketoft (S) var dengang finansminister og dermed manden, der sad på statens pengekasse.

Han fortæller i dag til Computerworld, at han fortryder, at teleselskabet også fik ejerskab over telefonnettet, da det blev privatiseret.

"I dag ville jeg nok have fastholdt det statslige ejerskab af kobbernettet, ligesom vi nu er bredt politisk enige om - uanset eventuelle fremtidige salg af el- og gasselskaber - at bevare statens ejendomsret til det fysiske net," siger Mogens Lykketoft.

Ønskede modernisering af nettet

Det danske telemarked blev liberaliseret under Nyrup-regeringen i 1996, og statens aktiepost i Tele Danmark blev solgt i to portioner de efterfølgende to år. Først til amerikanske Ameritech, mens de resterende aktier senere tilgik Tele Danmark.

Privatiseringen af Tele Danmark var et led i den proces, som fandt sted i hele Europa. På europæisk plan var det blevet besluttet at liberalisere medlemslandenes telemarkeder og privatisere de tidligere telemonopoler.

Den tidligere finansminister forklarer, at regeringen dengang gjorde sig en række overvejelser omkring privatiseringen af teleselskabet.

En af fordelene ved en hurtig privatisering var, at en ny ejer "ville sikre maksimal modernisering af danske telestruktur", og det ville være med til at bevare "interessante arbejdspladser" i Danmark, beretter han.

"Jeg må erkende, at vi ikke tilstrækkeligt grundigt vurderede fordele og ulemper ved nok at sælge selskabet, men beholde kobberet - den fysiske infrastruktur," siger Mogens Lykketoft om forarbejdet.

Nuværende minister fortryder

Kobberet, som TDC's net primært består af i dag, er over flere omgange blevet erklæret dødt på grund af nye teknologier.

Men i dag er den mest solgte bredbåndsløsning stadig via kobbernettet i form af xDSL-bredbånd. Samtidig viser det seneste halvårsregnskab fra TDC, at 1,3 millioner danske hjem har en traditionel fastnettelefon hos teleselskabet.

"Dengang var det dominerende synspunkt, at kobberets betydning ville være aftagende, fordi kommunikationen i fremtiden ville foregå gennem luften i stedet for gennem jorden," fortæller Mogens Lykketoft om overvejelserne omkring kobbernettet fremtid.

Brian Mikkelsen fortryder

Danmarks nuværende økonomi- og erhvervsminister, Brian Mikkelsen (K), fortalte tidligere i år til Morgenavisen Jyllands-Posten, at han så det som en fejl at privatisere vitale dele af infrastrukturen.

"Jeg har tidligere været ihærdig tilhænger af at privatisere mest muligt. Det er jeg ikke mere. Både af praktiske årsager, men også fordi jeg mener, at der er nogle ting, som er vigtige for staten at have indflydelse på," sagde Brian Mikkelsen til avisen.

Han forklarede ved den lejlighed, at kapitalfonde ikke tænker på danske interesser, men i stedet tænker på aktionærerne. Og netop TDC er ejet af kapitalfonde.

TDC's nuværende topchef, Henrik Poulsen, har dog ved flere lejligheder understreget, at TDC investerer milliarder af kroner i ny infrastruktur.

Senest har selskabet igangsat en udbygning af selskabets fast- og mobilnet for 25 milliarder kroner over de næste 10 år.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S