Oracle erkender problem med virtualiserings-licenser

Bøvl med licenser til virtualiserede miljøer er en problemstilling, som Oracle snildt har hørt om før. Men har firmaet egentlig tænkt sig at gøre noget for at imødekomme kunderne?

Artikel top billede

Tegning: Lene Sekjær. (Foto: Lene Sekjær)

Læs også: VMware: Oracle er en virtualiserings-showstopper
 
Virtualiserings-markedet kan være farligt at bevæge sig ind på, hvis man ikke har styr på sine leverandørers licensregler. Og det er de færreste virksomheder, der har 100 procent fod på det.

Senest har vitualiseringsfirmaet VMware langet ud efter Oracle for at være en software-leverandør, der er ekstremt tung af danse rundt om de virtuelle maskiner med, fordi Oracle har en licensmodel, der blandt andet regner licensprisen på fysiske cpu'er i en virtuel maskine frem for forbruget af virtuelle cpu'er.

Oracle i Danmark har hørt om problemstillingen en del gange før.

"Jeg mener ikke, at vi generelt har komplicerede licensregler. Licenser og virtualisering er en kendt udfordring, der dukker op i ny og næ hos os," siger selskabets danske direktør, Thomas Honoré, til Computerworld.

"Vi ændrer løbende vores licensregler med de konstant skiftende markedsvilkår," fortsætter han.

Kan ikke love ændringer

Alligevel ønsker Thomas Honoré ikke at kommentere på, hvorfor Oracle så ikke også ændrer sine regler inden for virtualiseringens voksne verden, der blev mainstream for flere år siden.

"Jeg kan ikke sidde her og love ændringer," lyder det kortfattede svar fra den danske Oracle-direktør, der i stedet henviser til, at Oracle selv har virtualiseringsprodukter på markedet med en slet skjul insinuation om, at VMware har fået en kommende konkurrent i Oracle.

VMware har dog over for Computerworld bedyret, at selskabet ikke taber penge på Oracle, men kunderne - det vil sige danske virksomheder - sjældent kommer helt i mål med at virtualisere deres Oracle-database-servere.

Systemerne sander til

Thomas Honoré fra Oracle nævner, at selskabet har over 4.000 danske kunder, og compliance-problemer derfor er en ret naturlig sag.

"Vores software er enterprise-software, og vi forventer derfor, at kunderne har en interesse i at få styr på licenserne," forklarer han.

Samtidig siger oracle-direktøren, at selskabet i Danmark iværksatte en license management service, hvor tre danske Oracle-medarbejdere blev afsat til at hjælpe kunderne med at få styr på licensforståelsen.

"Vi lytter til kritik, og derfor har vi også ændret vores licensproces med vores license management service," siger Oracle-direktøren, der opfordrer kunder til at spørge til licensproblematikken, når der bliver købt nyt grej eller software til serverrummet.

"Systemerne kan jo godt blive sandet lidt til med tiden, og man glemmer måske, hvad man egentlig skal betale for," lyder hans forklaring. 

Annonceindlæg fra DE-CIX

Opbygning af en ny netværksstrategi for virksomheder

Virksomheder vokser hurtigt ud af deres gamle IT-systemer pga. hastig digital innovation og nye AI-understøttede forretningsløsninger.

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S