VMware: Oracle er en virtualiserings-showstopper

En af de største showstoppere for at hive et virtualiseringsprojekt helt i land er Oracle-licenser ifølge virtualiseringsfirmaet VMware. Samtidig roser VMware en af ærkerivalernes udvikling.

Artikel top billede

Når virtualiseringskæmpen VMware cykler rundt for at sælge sine virtualiseringsløsninger i danske datacentre, støder selskabet konstant ind kundernes licensproblemer med Oracle.

Ikke i form af et vejbump, som man lige skal køre forsigtigt hen over, men snarere som en jernbanebom, der sætter en effektiv stopper for virtualiseringsindsatsen på servere med Oracle-databaser.

"Oracle er klart det selskab, som jeg oftest støder ind, som holder selskaberne fra at komme 100 procent i land med deres virtualiseringsprojekter, fordi business casen simpelthen er for dårlig på grund af licensreglerne. Det må jeg bare erkende," siger senior systems engineer hos VMware, Robin Prudholm, til Computerworld.

Han skynder sig samtidig at sige, at han ikke selv mister kunder på de bøvlede licensregler, selv om der er røget nogle cpu-licenser i svinget for VMware her og der på grund af reglerne.

"Men jeg har da hørt, at kunderne simpelthen har skrottet Oracle, fordi de ikke havde applikationer, der kun kunne køre på Oracle. Så er de skiftet til Microsoft SQL, som rent faktisk har en mere fornuftig virtualiseringslicensering," siger Robin Prudholm om ærkerivalen Microsoft. 

Anderledes licensregning

Robin Prudholm forklarer problemerne med, at Oracle udover at kunne beregne på antal brugere også har en anderledes tilgang end andre selskaber, når det kommer til at beregne licenser i virtualiseringsprojekter.

"Hvis man kører en VM (virtuelle maskine, red.) på en fysisk maskine med otte cpu'er, så vil Oracle have licenspenge for alle otte, selv om VM'en kun bruger to cpu'er," siger Robin Prudholm om licens-problematikken.

Derimod mener han, at VMwares ærkerival, Microsoft, har overrasket positivt i de seneste par år. 

"Microsoft har set fra min stol flyttet sig i den rigtige retning på de store business-applikationer som SQL, Sharepoint, Exchange og så videre. Det hænger måske sammen med, at Microsoft selv er hastigt på vej ind på virtualiseringsmarkedet. Det skal jeg ikke kunne sige," siger Robin Prudholm.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job