TDC indgår alliance med amerikansk telegigant

Det danske teleselskab TDC indgår aftale for erhvervskunder med en amerikansk telegigant. Læs om aftalen her.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC allierer sig med den amerikanske telemastodont Verizon.

Med aftalen ønsker TDC at give sine erhvervskunder bedre muligheder for at benytte sig af tjenester på tværs af landegrænser uden for Norden.

"Pludselig kan en dansk virksomhed begynde at tænke på, hvordan den kan implementere en infrastruktur, som er designet og besluttet centralt, men implementeret globalt, selvom virksomheden har lokale forretninger. Det er et meget stærkt tilbud," siger koncerndirektør Martin Lippert fra TDC.

Martin Lippert er øverste mand på posten i TDC Erhverv, og det er en gigant, som han kan præsentere som TDC's nye samarbejdspartner. Verizon omsatte sidste år for 615 milliarder kroner. Det er 17 gange mere end det danske teleselskab.

"Det er meget attraktivt for os at indgå samarbejdet, fordi vores skandinaviske erhvervskunder kan støttes internationalt, og vi tror, at vi på samme måde er en stærk partner for Verizon i Norden, så selskabets klienter kan drage fordel af det," fortæller Martin Lippert til Computerworld.

Ny trend

TDC's erhvervsforretning er i dag repræsenteret i Norge, Finland og Sverige, og det var tidligere også tilstrækkeligt for flere af TDC's kunder, fortæller Martin Lippert.

"Da vi investerede i Norge, Sverige og Finland hang det sammen med, at mange danske virksomheder agerede på tværs af Norden, ligesom svenske, finske og norske virksomheder agerer pan-nordisk," siger han og uddyber:

"Det var hovedtendensen i 90'erne, og vi har ledt efter en international partner, fordi de nordiske virksomheder i dag breder sig ud. Derfor er det naturligt, at vi søger en international partner, for vi ønsker at følge vores nordiske kunder i deres forsøg på at blive internationale og globale."

Her til formiddag præsenterede Martin Lippert sammen med group president D. Clair Crump fra Verizon Business den aftale, som TDC's erhvervskunder fremover kan drage nytte af. Det er en aftale, som er kommet i stand efter forhandlinger over to til tre måneder.

Én indgang til telekommunikation

Martin Lippert ser det som en fordel for virksomheder, der vil være globale, at de nu får et såkaldt "single point of contact". Det vil sige, at de kan forhandle aftalen hjem ét sted. Det er noget, som Telia også tidligere har fremhævet over for Computerworld som en ny tendens, som kunderne forventer.

"Netværk er komplekse, og antallet af tjenester, som virksomheder lægger ovenpå, stiger, og derfor kan det være et mareridt som erhvervskunde at koordinere et væld af forskellige tjenester fra forskellige udbydere. Derfor ønsker de 'single point of contact', og det er det, som vi kan give med dette partnerskab," forklarer Martin Lippert.

Sidste år indgik TDC også en aftale med den amerikanske telegigant AT&T, men denne gang er aftalen mere omfattede, lyder det fra TDC.

"Verizon er rettet imod slutkunder, mens AT&T-aftalen i høj grad var relateret til engrosforretningen, så vi på engrosplan kunne tilbyde flere rør (kommunikationslinjer, red.), men i aftalen med Verizon ser vi på, hvordan vi også kan tilbyde tjenester på tværs. Derfor er aftalen med Verizon noget nyt set i forhold til erhvervskunder," siger han.

Computerworld følger senere op med et interview med D. Blair Crump fra Verizon Business.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S