Nets: Derfor har vi endegyldigt droppet nets.dk

Nets mener fortsat at have en god sag i tvisten om domænet nets.dk. Alligevel er domæne-sagen definitivt et afsluttet kapitel for selskabet.

Artikel top billede

Læs også:

Sten 'Nets' sagde nej til en kvart million for nets.dk.

Sten 'Nets': Jeg frygter, at de kommer tilbage.

PBS dropper at få domæne fra Sten 'Nets'.

Ejeren af domænet nets.dk, Sten Axelsen, har valgt at afslå købstilbud på op til en kvart million kroner, og nu har han også afværget en sag i Domæneklagenævnet, hvor det tidligere PBS, nu Nets, krævede domænet overdraget.

Den sag har Nets nu droppet, men tidligere på dagen fortalte Sten 'Nets' Axelsen, at han alligevel frygter, at Nets vil vende tilbage med nye krav på et senere tidspunkt.

Men det kommer ikke til at ske, forsikrer Søren Winge, pressechef i Nets.

"Nej, det kan jeg ikke forestille mig. Jeg er ikke jurist, men jeg tror i virkeligheden også, at det, at vi dropper domæneklagesagen, afskærer os fra en fremtidig mulighed for at få fat i domænet den vej rundt."

"Hvorom alting er, så er det her en endegyldig beslutning fra vores side, og det er ikke noget, vi kunne forestille os at gå rettens vej med igen" siger Søren Winge til Computerworld.

Lyttede til folkestemingen

Alligevel står Nets fortsat fast på, at selskabet havde en god sag i forhold til det omstridte domæne.

"Vi kunne ikke se os selv fortsætte af det juridiske spor med den kritik, vi fik fra omverdenen. Det er bestemt ikke en kritik, der preller af på os."

"Vi er ikke enige i særligt meget af det, for vi tror for så vidt stadig, at vi har en god juridisk sag, men vi kan selvfølgelig ikke sidde kritikken overhørig," lyder det fra pressechef Søren Winge.

"Det var alene en vurdering af folkestemningen, og det havde ikke noget at gøre med vores juridiske vurdering af chancerne for at vinde sagen."

Læs også:

Sten 'Nets' sagde nej til en kvart million for nets.dk.

Sten 'Nets': Jeg frygter, at de kommer tilbage.

PBS dropper at få domæne fra Sten 'Nets'.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Shure Scandinavia A/S

Senior DevOps Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird