HP udnævner SAP's Leo Apotheker til ny topchef

HP har fundet Mark Hurds afløser som selskabets øverste chef. Det er en mand med omfattende erfaring fra et verdens helt store it-selskaber. Se ham her.

Artikel top billede

(Foto: SAP)

Læs også: Derfor skifter SAP topchefen ud.

Den tidligere topchef for tyske SAP, Leo Apotheker, bliver ny topchef for Hewlett-Packard.

Det meddeler det amerikanske selskab.

Leo Apotheker afløser den ellers så succesrige Mark Hurd, der i august blev fyret på gråt papir efter en sex-relateret afpresningsssag, som du kan læse mere om her.

Mark Hurd blev kort tid efter udnævnt til ny topchef i Oracle, der ved at manifestere sig som en væsentlig konkurrent til HP på visse forretningsområder.

Indtræder i bestyrelsen

Tyske Leo Apotheker indtræder i forbindelse med sin udnævnelse også i Hewlett-Packards bestyrelse.

Hans hidtidige karriereforløb har primært været i tyske SAP, som han har arbejdet for i 20 år - i den sidste periode som topchef, hvor han stod i spidsen for ganske pæne vækstrater fra 2004 til 2009.

Her blev han dog i februar 2010 fyret og erstattet af en topchef-duo med danske Jim Hagemann Snabe og amerikanske Bill McDermott. Du kan læse mere om grunden til hans exit fra SAP her.

Strategisk tænker

"Leo er en strategisk tænker med en passion for teknologi, omfattende global erfaring og dokumenteret disciplin. Det er præcist, hvad vi har brug for, når det gælder den nye CEO," lyder det fra Robert Ryan fra HP's bestyrelse.

Han peger på, at Leo Apotheker efter mange år som hovedaktør i den globale it-branche har en lang track record, når det gælder teknologisk innovation, opbygning af kundeforhold og udvikling af teams.

Formelt afløser den tyske topchef Hewlett-Packards finansdirektør, Cathie Lesjak, der blev konstitueret som topchef efter Mark Hurd pludselige afgang.

Læs også: Derfor skifter SAP topchefen ud.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

KMD A/S

Partner Manager

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S