HP udnævner SAP's Leo Apotheker til ny topchef

HP har fundet Mark Hurds afløser som selskabets øverste chef. Det er en mand med omfattende erfaring fra et verdens helt store it-selskaber. Se ham her.

Artikel top billede

(Foto: SAP)

Læs også: Derfor skifter SAP topchefen ud.

Den tidligere topchef for tyske SAP, Leo Apotheker, bliver ny topchef for Hewlett-Packard.

Det meddeler det amerikanske selskab.

Leo Apotheker afløser den ellers så succesrige Mark Hurd, der i august blev fyret på gråt papir efter en sex-relateret afpresningsssag, som du kan læse mere om her.

Mark Hurd blev kort tid efter udnævnt til ny topchef i Oracle, der ved at manifestere sig som en væsentlig konkurrent til HP på visse forretningsområder.

Indtræder i bestyrelsen

Tyske Leo Apotheker indtræder i forbindelse med sin udnævnelse også i Hewlett-Packards bestyrelse.

Hans hidtidige karriereforløb har primært været i tyske SAP, som han har arbejdet for i 20 år - i den sidste periode som topchef, hvor han stod i spidsen for ganske pæne vækstrater fra 2004 til 2009.

Her blev han dog i februar 2010 fyret og erstattet af en topchef-duo med danske Jim Hagemann Snabe og amerikanske Bill McDermott. Du kan læse mere om grunden til hans exit fra SAP her.

Strategisk tænker

"Leo er en strategisk tænker med en passion for teknologi, omfattende global erfaring og dokumenteret disciplin. Det er præcist, hvad vi har brug for, når det gælder den nye CEO," lyder det fra Robert Ryan fra HP's bestyrelse.

Han peger på, at Leo Apotheker efter mange år som hovedaktør i den globale it-branche har en lang track record, når det gælder teknologisk innovation, opbygning af kundeforhold og udvikling af teams.

Formelt afløser den tyske topchef Hewlett-Packards finansdirektør, Cathie Lesjak, der blev konstitueret som topchef efter Mark Hurd pludselige afgang.

Læs også: Derfor skifter SAP topchefen ud.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo