Artikel top billede

Asger Jensby erklæret personlig konkurs

Asger Jensby er blevet erklæret personlig konkurs på forandledning af kurator i IT Factory, Boris Frederiksen. Se her, hvorfor han trækker dette kort.

Skifteretten i den norske by Kongsvinger, har erklæret den tidligere it-rigmand og bestyrelsesformand i IT Factory, Asger Jensby, personligt konkurs, skriver Børsen.

Konkursen er iværksat af Boris Frederiksen, der er kurator for boet efter IT Factory, som du kan læse mere om her.

Han har mistet tålmodigheden med Asger Jensby og vurderer ifølge Børsen, at han ikke kan få fyldestgørende og korrekte oplysninger ud af Asger Jensby om hans formueforhold.

Boris Frederiksen er træt af, at Asger Jensby ikke svarer på de spørgsmål, som kurator stiller.

Nu mener han, at der er behov for en 'mere autoriseret undersøgelse' af Asger Jensbys formueforhold, investeringer og forbrug, så han kan få et overblik over, hvad der er tilbage. Og hvad der burde være tilbage.

Villa-salg

Boris Frederiksen er især utilfreds med Asger Jensbys salg af sin millionvilla i Kongsvinger.

Handelen er gået frem og tilbage flere gange.

"De sidste to år har Asger Jensby haft mulighed for at realisere nogle af sine aktiver på en måde, der er transparent og i dialog med sine kreditorer. Transaktionssporet omkring ejendommen ser mærkeligt ud, så jeg mener, at vi har brug for at have nogen siddende og kigge ham over skulderen for at finde ud af, hvad der foregår," siger Boris Frederiksen til Børsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere