Overblik: Sådan får du styr på dit store data-hav

Datamængderne vokser med eksplosionsfart. Få gode råd til at få styr på data-mængderne.

Artikel top billede

Der er data overalt i enhver virksomheds infrastruktur, der tynges af alverdens typer filer i meget stort tal: Mail i millionvis, video, billeder, dokumenter, regneark og meget andet.

Der er intet, der tyder på, at de meget store vækstrater i datamængderne vil aftage.

Tværtimod fortsætter datamængderne med at vokse uge for uge.

Få overblikket over de udfordringer, som de voksende datamængderne udgør. Og få hjælp til at løse problemet.

Kig på hver enkelt artikel herunder for at læse mere.


Vi drukner i data - hvor er redningskransen?
Datamængderne vokser så voldsomt, at man risikerer at drukne i dem. Det er en udfordring i alle virksomheder, at mængden af data vokser så eksplosivt. Men der er heldigvis noget at stille op.


Sådan får du styr på dit performance-problem
Der findes næsten altid en god forklaring på dårlig perfomance i dine systemer. En væsentlig del handler om den måde, som du gemmer data på.


Din infrastruktur er en gravplads for data - ryd op!
For mange virksomheder er infrastrukturen blevet en gravplads for gamle data. Det kan få alvorlige konsekvenser. Se dem her.


Cloud-storage er en god ide - men ikke til alt
Datamængderne vokser og vokser. Måske kan du med fordel anvende skyen til lagerplads for dine store datamængder. Men der kan også være en anden vej at gå.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S