Overblik: Sådan får du styr på dit store data-hav

Datamængderne vokser med eksplosionsfart. Få gode råd til at få styr på data-mængderne.

Artikel top billede

Der er data overalt i enhver virksomheds infrastruktur, der tynges af alverdens typer filer i meget stort tal: Mail i millionvis, video, billeder, dokumenter, regneark og meget andet.

Der er intet, der tyder på, at de meget store vækstrater i datamængderne vil aftage.

Tværtimod fortsætter datamængderne med at vokse uge for uge.

Få overblikket over de udfordringer, som de voksende datamængderne udgør. Og få hjælp til at løse problemet.

Kig på hver enkelt artikel herunder for at læse mere.


Vi drukner i data - hvor er redningskransen?
Datamængderne vokser så voldsomt, at man risikerer at drukne i dem. Det er en udfordring i alle virksomheder, at mængden af data vokser så eksplosivt. Men der er heldigvis noget at stille op.


Sådan får du styr på dit performance-problem
Der findes næsten altid en god forklaring på dårlig perfomance i dine systemer. En væsentlig del handler om den måde, som du gemmer data på.


Din infrastruktur er en gravplads for data - ryd op!
For mange virksomheder er infrastrukturen blevet en gravplads for gamle data. Det kan få alvorlige konsekvenser. Se dem her.


Cloud-storage er en god ide - men ikke til alt
Datamængderne vokser og vokser. Måske kan du med fordel anvende skyen til lagerplads for dine store datamængder. Men der kan også være en anden vej at gå.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS