25-års fødselsdag: Sådan så det første Windows ud

Det er 25 år siden, at Windows første gang blev sendt på gaden og siden gjorde Microsoft til et af verdens mægtigste it-selskaber. Her kan du se, hvad styresystemet krævede af computeren i 1985.

Artikel top billede

Samme år som Richard Stallman etablerede Free Software Foundation sendte Microsoft deres første operativsystem på gaden. Kampen var i gang. [Skærmdump: Wikipedia]

Den 20. november 1985 lancerede et lille it-selskab med navnet Microsoft et produkt, der siden er blevet et af historiens mest kendte.

På denne dato så Windows 1.0 for første gang dagens lys. 16-bit-systemet var firmaets første forsøg på at lægge en multi-tasking brugerflade på pc-platformen.

25 år efter er vi oppe på version 7, og Windows dominerer i dag markedet for operativsystemer på pc.

Selskabet har udviklet sig til et af verdens største og gjort grundlæggeren, Bill Gates, til en af verdens rigeste mænd.

Microsofts chef-udvikler, Ray Ozzie, har rodet i arkiverne og fundet den første pressemeddelelse for Microsoft 1.0 frem. Det kan man læse mere om på hans blog.

I pressematerialet kan man blandt andet læse om de strenge krav, der blev stillet til computeren for at køre Microsofts første operativsystem.

Maskinen skulle være produceret af IBM eller Compaq og være forsynet med mindst 256 kb hukommelse.

Hvis man ville have en ekstra lækker edb-oplevelse, blev det dog anbefalet, at fartmonstret var udstyret med 512 kb hukommelse og en harddisk.

Til sammenligning kræver Windows 7 mindst en CPU på én GHz, én gigabyte hukommelse og 16 gigabyte ledig harddiskplads.

Pris på 1000 kroner

I forbindelse med lanceringen af Windows 1.0 lagde Microsoft programmerne Write og Paint med i pakken - uden beregning.

Helt gratis var det dog ikke, for man skulle slippe 99 dollar, eller 500 kroner, for hele herligheden.

Computerworld i Sverige har, efter at have regnet på tallene og justeret for 25 års inflation, fundet frem til, at det i dag ville svare til, at pakken kostede omkring 196 dollar eller 1032 danske kroner.

Paint og Write, der har skiftet navn til Wordpad, er stadig med i Windows-pakken.

I denne video kan man få en fornemmelse af brugerfladen og funktionerne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S