Din chef skal få dig til at sidde ordentligt

Det kan være usundt for medarbejdere at have en bærbar pc som sit primære arbejdsredskab, siger to fagforeninger, der mener at arbejdsgiveren skal tage et større ansvar.

Artikel top billede

Det bliver mere og mere almindeligt i danske virksomheder, at se medarbejdere rende frem og tilbage med bærbare computere under armen.

Den bærbare er smart, når man er ude af huset eller på forretningsrejse, men som det primære arbejdsredskab i løbet af en hel arbejdsuge, kan det være desideret usundt at benytte en bærbar computer. Det mener to fagforeninger, Computerworld har talt med.

Og det bør ikke alene være medarbejderens ansvar at undgå skader, der er opstået på grund af for mange timer tilbragt sammenbøjet over en bærbar computer. 

Erik Klausen, forbundssekretær i PROSA, siger, at arbejdsgiveren først og fremmest har et ansvar for, at medarbejderne får de rette arbejdsværktøjer såsom en ekstern skærm og tastatur stillet til rådighed, hvis en betydelig del af arbejdet foregår på en bærbar.

Skal tilskynde forsvarligt arbejde

Han erkender, at der kan være tilfælde, hvor medarbejderen springer hjælpemidlerne over. Derfor mener han, at arbejdsgiveren i det mindste bør gøre en aktiv indsats for at tilskynde, at arbejdet foregår på en ordentlig måde.

"Man skal passe på med automatisk at antage, at medarbejderne selv tænker over faren ved at bruge den bærbare. Ofte vil medarbejdere være ivrige efter at komme i gang med arbejdet og bruger måske ikke de to minutter, det tager at tilslutte en skærm og tastatur. Og der ville det jo være smart, hvis der var et eller andet, der animerede dem til at sætte deres arbejdsstation fornuftigt op," siger han.

Ifølge Svend-Erik Hermansen er det arbejdsgivernes pligt at sørge for, at de ansatte benytter sig af det, når de får tilbudt eksempelvis eksterne tastaturer og mus.

"I forhold til at have en ordentlig arbejdspladsmæssig situation, så skal man ikke kunne frivilligt fravælge det her. Den mulighed skal ikke være der, fordi det er ikke sundhedsmæssigt forsvarligt at arbejde på den måde. Derfor skal arbejdsgiveren heller ikke give dem muligheden for at arbejde på den måde," siger han og tilføjer, at det udover den ansatte også rammer arbejdsgiveren i form af forhøjet sygefravær og mindre effektivitet.

Styr på hjemmearbejdet

Udover problemerne ved at benytte bærbare computere på arbejdspladsen, så fremhæver Erik Klausen også hjemmearbejde som et område, der bør være mere fokus på.

"Det er jo meget almindeligt, at medarbejdere har mulighed for at arbejde hjemme, og i nogle tilfælde har virksomheden oven i købet en forventning om, at medarbejderne har et vist antal hjemmearbejdsdage. Og der skal virksomheden selvfølgelig sørge for, at der indrettes en forsvarlig arbejdsplads hjemme hos medarbejderen," siger han.

Ifølge Svend-Erik Hermansen gælder det også om, at gøre de ansatte opmærksomme på, hvorfor de skal bruge udstyret.

"Man kan kraftigt motivere og sørge for, at der er det udstyr, der passer til den måde, man skal arbejde på," lyder det fra ham.

Annonce

KMD A/S

Senior QA Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

Københavnsområdet

Statens IT

Erfaren Omada-specialist til Statens IT

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S