Danmark sidder på milliardpotentiale i offentlige data

Store beløb er på spil, hvis offentlige data hos danske myndigheder kan komme ud og arbejde på applikationsudviklernes editorer. Mange myndigheder aner dog intet om milliard-potentialet.

Artikel top billede

Danske myndigheder ligger inde med en sand guldgrube af offentlige data, som applikationsudviklere og siden pc- og mobilbrugere - det vil sige almindelige danskere - kan få glæde af.

It-analysehuset Gartner har estimeret, at værdien af at få sparket disse offentlige data ud til udviklerne ligger et sted mellem 100 millioner og en rund milliard kroner.

IT- og Telestyrelsen anslår over for Computerworld på baggrund af Gartner-analysen, at potentialet "nok" ligger på 600 millioner kroner, selvom ingen reelt kender det præcise potentiale.

I EU-regi regner man med, at alle EU-landenes samlede offentlige data udgør udviklingsmuligheder for 27 milliarder euro, uden der foreligger detaljerede regnskaber for, hvordan EU har udregnet dette beløb.

Det er dog ret sikkert, at applikationsudviklerne kan opfinde applikationer på baggrund af de offentlige data med store kundegrupper til følge, som det blandt andet er set i USA.

I Guds eget land er der i regeringsbyen, Washington, blandt andet udviklet en iPhone-app på baggrund af data om kriminalitetsudviklingen i byen, der siden er visualiseret på et kort. På kortet, som er bygget med offentlige data om kriminaliteten, kan borgerne således se, hvor det historisk er sikrest af færdes i Washington.

Ministerens prestigeprojekt

På grund af det enorme vækstpotentiale har videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) i dag skudt gang i Data Camp 2010 på IT-Universitetet som et af sine prestigeprojekter.

"Meningen er at skabe vækst, nye digitale løsninger til borgerne og de offentlige myndigheder. Danmark er et land uden mange af de traditionelle råstoffer, men vi kan finde råstofferne i data og bygge applikationer på data," sagde Charlotte Sahl-Madsen, da hun torsdag formiddag skød gang i konferencen.

Her deltager crka 70 personer, hvoraf omkring 40 er håndplukkede udviklere med stor kontaktflade til offentlige myndigheder, mens resten af konference-deltagerne repræsenterer blandt andre offentlige myndigheder, data-journalister og dataanalytikere.

Derudover stiller IT- og Telestyrelsen med et lille hold af embedsmænd, som arbejder med, hvordan offentlige myndigheder og udviklere henholdsvis kan uddele og indsamle de mange offentlige data, der oftest lever en henslumrende tilværelse på offentlige servere eller i databaser hos it-leverandørerne.

Mød en datajæger

"Vi skal hjælpe med at afklare de juridiske og tekniske problemstillinger med udleveringen og brugen af offentlige data," forklarer fuldmægtig fra IT- og Telestyrelsen, Per de Place Bjørn, som i projektet med offentlige data går under titlen "datajæger".

Få hjælp til udleveringen af data

Jobbet som datajæger har Per de Place Bjørn bestredet i et halvt års tid, hvor han mestendels har pløjet nettet igennem for at lede efter brugbare data i det offentlige.

Derudover har han været i kontakt med mange offentlige myndigheder for at forhøre sig om, hvilke data den pågældende myndighed uden problemer kan udlevere til applikationsudvikling. 

"De fleste myndigheder ved ikke, at de ligger inde med ikke-personhenførbare data, der uden problemer kan udleveres. Eller de ved ikke, at de rent faktisk både har pligt til at udlever dataene, og at det også er ret simpelt at udlevere dem," siger Per de Place Bjørn. 

Stedet, hvor IT- og Telestyrelsen samler de offentlige data, er i Datakataloget på portalen Digitaliser.dk, hvor der på nuværende tidspunkt ligger omkring 900 mere eller mindre ustrukturerede datasæt til fri afbenyttelse af applikationsudviklerne. 

Ikke alle data er gratis
Det er dog ikke alle offentlige datasæt, der er gratis. 

Typisk koster det eksempelvis penge at benytte data fra Kort- og Matrikelstyrelsen samt fra Bygnings- og Boligregistret, fordi disse myndigheder er indtægstbaserede.

Det er blandt andet årsagen til, at Kort- og Matrikelstyrelsens data om højdemålinger i Danmark kun må benyttes af udviklerne på selve konferencen. 

"Mange andre myndigheder har ellers chancen for at profilere deres data og få udviklet applikationer, hvor disse data rent faktisk bliver brugt til noget fornuftigt," siger Per de Place Bjørn, som blandt andet selv stiller data omkring mobilmaster i Danmark og dagligt opdaterede lister over landets mobilpriser til rådighed på konferencen. 

For at få flere datasæt fra offentlige myndigheder i samlingen, har styrelsen sammen med Kammeradvokaten også udarbejdet guiden "Sådan udstiller du dine data", der punkt for punkt angiver, hvordan offentlige myndigheder teknisk og juridisk kan udlevere deres data.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS