Derfor fik webhotel uventede Google-gæster

Webhotellet One.com blev ved en fejl onsdag pludselig vært for Googles hjemmeside i Danmark. Tilsyneladende godkendte Google en anmodning om flytning af domænet.

Artikel top billede

Webhotellet One.com fik onsdag i en kortere periode ufrivilligt lov til at opleve at være vært for en af landets mest besøgte hjemmesider, Google.dk.
 
Det skyldes, at en anmodning om at redelegere søgegigantens danske domæne ved en fejl blev godkendt af en ekstern partner hos Google.  
 
Det er stadig uklart præcis, hvem og hvorfor der blev anmodet om en redelegering af det populære og særdeles trafiktunge domæne, som bevirkede at trafikken til Google.dk i omkring to timer pegede mod one.com.
 
Imidlertid fik den større trafik fra Google ifølge Thomas Darré Medard Frederiksen hos One.com ingen konsekvenser i form af eksempelvis nedetid for virksomheden eller firmaets kunder.
 
Det skyldes, at firmaet hurtigt videresendte trafikken til google.com. Derfor var der ret hurtigt kun lidt ekstra trafikbelastning på systemerne hos One.com, fortæller Thomas Darré Medard Frederiksen.
 
"Selvfølgelig er det meget trafik, men det er "kun" google.dk. Vi har jo 850.000 hjemmesider, så vi har ekstremt mange sideforespørgsler hver dag. Derfor har vi en buffer, så vi kan klare mange flere sideforespørgsler. Så det udgjorde ikke nogen belastning," siger Thomas Darré Medard Frederiksen.   
 
Google gav lov til flytning
Hos DK-Hostmaster fortæller direktør Per Kølle, at en person med lov til at redelegere Googles domæne havde bedt om det, hvorefter den danske domæneadministrator sendte en mail frem til Google med et link, som skal aktiveres for at gennemføre den automatiske redelegering.
 
"Vi sender så vores bekræftelsesmail til Google, hvor vi spørger, om det nu også er rigtigt. Og det får vi ja til, og så foretager vi redelegeringen," siger Per Kølle.
 
Men kort efter, at redelegeringen blev gennemført hos DK-Hostmaster, stod det ifølge DK-Hostmaster-direktøren klart, at noget var galt.
 
"Det viser sig så, at det var en fejl. Det skulle ikke have været redelegeret," siger Per Kølle, der kort efter flytningen af domænet blev ringet op af både One.com og Google.
 
"Og så gennemtvang vi en tilbageførsel af omregistreringen omkring klokken 18.00, og lidt efter var det sat på plads igen, efter at jeg havde snakket med både One.com og Google i Danmark og USA," siger Per Kølle.
 
Han fortæller, at fremgangsmåden går ud over hans egne regler, men at han godt kunne se af korrespondancen, at der var noget helt galt. 

Ros fra Google 
Per Kølle afviser muligheden for, at der umiddelbart skulle være tale om forsøg på sabotage i forbindelse med flytningen af det populære domæne.
 
"Jeg opfatter det her som en simpel misforståelse mellem et par virksomheder," siger Per Kølle, der ikke kan mindes tidligere at have gennemtvunget en tilbageførsel af et domæne.
 
Hos Google Danmark oplyser direktør Peter Friis gennem firmaets pressebureau, at brugerne af google.dk i en kort periode blev ledt til en anden side. 
 
"Ved en fejl har en af vores eksterne partnere godkendt en forkert anmodning om opdatering af DNS. Så snart fejlen blev opdaget blev det ændret," siger direktøren, der samtidig roser både One.com og DK-Hostmaster for at være hjælpsomme i sagen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Se alle vores events inden for it

    Statens IT

    It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S