Informaticas integration kåres som den bedste

Informatica kaldes af Gartner verdens bedste til dataintegrationsløsninger.

Artikel top billede

Datawarehouse-specialisten Informatica er verdens bedste til dataintegrationsløsninger.

Det mener analytikerne hos Gartner, der placerer det amerikanske selskab i toppen af analysehusets rapport, 2010 Magic Quadrant for Data Integration Tools.

Det nordiske business intelligence-firma Affecto, der i mange år har været eneleverandør af Informaticas dataintegrationsløsninger i Danmark, betragter placeringen som en værdifuld anerkendelse.

"Vi er meget stolte over placeringen. Informaticas fokus på bæredygtige løsninger har bidraget til at styrke vores position på det danske marked," siger Affecto Danmarks salgsdirektør, Philip Mørch.

Affecto har cirka 900 ansatte i de nordiske lande og Baltikum, med hovedkvarter i den finske hovedstad, Helsinki

Styrker og svagheder

Gartners analyser af it-branchen, der fører til kåringen af Informatica, er baseret på interviews med kunder, konsulenthuse og leverandørerne selv.

Gartner vurderer herefter nøje den enkelte leverandør og dennes løsninger, hvor styrker og svagheder noteres. Desuden vurderes leverandørerne i forhold til innovation samt evner til at levere de løsninger, som de stiller deres kunder i udsigt.

På pladserne efter Informatica ligger IBM, SAP og Oracle i den rækkefølge

Gartner vurderer desuden Informatica til at være førende inden for området datakvalitet. Virksomheden beskæftiger cirka 2.000 mennesker og har hovedkvarter i Californien.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S