Google: Nu er Chrome OS endelig på trapperne

Efter forsinkelser og udviklingsproblemer er Google nu endelig på trapperne med det nye netbaserede styresystem, Chrome OS.

Artikel top billede

Læs også:

Her er Googles nye styresystem - se den her.

Google Chrome OS vil give hurtigere netbooks.

Google er omsider klar med en nogenlunde tidsplan på lanceringen af selskabets kommende styresystem, Chrome OS, der tidligere er blevet udsat på grund af tekniske vanskeligheder.

Ideen med den nye cloudbaserede Google-opfindelse, der kort og godt er blevet døbt Chrome OS, er at tilbyde verdens mange millioner pc-brugere et billigere alternativ til den traditionelle pc.

Chrome OS-laptoppen markerer den foreløbige kulmination på Googles bestræbelser på at bygge en pc, der alene trækker på informationer og data fra nettet fremfor at køre på software, der ligger på selve computeren.

Det nye styresystem er således tænkt specifikt til computere, som konstant er på nettet, og Google bedyrer, at der bliver tale om "det mest sikre forbruger-OS, der nogensinde er blevet sendt i handlen."

Problematisk udvikling

Udviklingen af systemet har været problematisk for Google, der er blevet et halvt år forsinket i forhold til de oprindelige planer på grund af tekniske udfordringer.

Google arbejder stadig på at løse visse mindre problemer i softwaren. Det gælder blandt andet den måde, hvorpå det nye styresystem skal arbejde med printere, kameraer og alt det andet hardware, der typisk kobles til og fra en computer, og som alle har brug for kompatible drivere.

Google har allerede flere store virksomheder klar i kulissen til at tage det nye system ind på prøvebasis. De tæller blandt andre American Airlines og fødevareproducenten Kraft, skriver Financial Times.

Selskabet på vej med et lignende forsøgs-program for privat-forbrugere.

Ifølge avisen vil de første computere med Chrome OS blive leveret af Acer og Samsung. Det vil ske til næste sommer.

Ny webbutik

Selskabet har i samme forbindelse slået portene op for en ny webapplikations-butik, der alene kan anvendes af Chrome-brugere, ligesom selskabet er klar med en ny teknologi, der hedder Crankshaft, der angiveligt kan accellere Javascript-applikationer i Chrome-browseren.

[b]Læs også:

Her er Googles nye styresystem - se den her.

Google Chrome OS vil give hurtigere netbooks.

[/b]

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job