Google: Nu er Chrome OS endelig på trapperne

Efter forsinkelser og udviklingsproblemer er Google nu endelig på trapperne med det nye netbaserede styresystem, Chrome OS.

Artikel top billede

Læs også:

Her er Googles nye styresystem - se den her.

Google Chrome OS vil give hurtigere netbooks.

Google er omsider klar med en nogenlunde tidsplan på lanceringen af selskabets kommende styresystem, Chrome OS, der tidligere er blevet udsat på grund af tekniske vanskeligheder.

Ideen med den nye cloudbaserede Google-opfindelse, der kort og godt er blevet døbt Chrome OS, er at tilbyde verdens mange millioner pc-brugere et billigere alternativ til den traditionelle pc.

Chrome OS-laptoppen markerer den foreløbige kulmination på Googles bestræbelser på at bygge en pc, der alene trækker på informationer og data fra nettet fremfor at køre på software, der ligger på selve computeren.

Det nye styresystem er således tænkt specifikt til computere, som konstant er på nettet, og Google bedyrer, at der bliver tale om "det mest sikre forbruger-OS, der nogensinde er blevet sendt i handlen."

Problematisk udvikling

Udviklingen af systemet har været problematisk for Google, der er blevet et halvt år forsinket i forhold til de oprindelige planer på grund af tekniske udfordringer.

Google arbejder stadig på at løse visse mindre problemer i softwaren. Det gælder blandt andet den måde, hvorpå det nye styresystem skal arbejde med printere, kameraer og alt det andet hardware, der typisk kobles til og fra en computer, og som alle har brug for kompatible drivere.

Google har allerede flere store virksomheder klar i kulissen til at tage det nye system ind på prøvebasis. De tæller blandt andre American Airlines og fødevareproducenten Kraft, skriver Financial Times.

Selskabet på vej med et lignende forsøgs-program for privat-forbrugere.

Ifølge avisen vil de første computere med Chrome OS blive leveret af Acer og Samsung. Det vil ske til næste sommer.

Ny webbutik

Selskabet har i samme forbindelse slået portene op for en ny webapplikations-butik, der alene kan anvendes af Chrome-brugere, ligesom selskabet er klar med en ny teknologi, der hedder Crankshaft, der angiveligt kan accellere Javascript-applikationer i Chrome-browseren.

[b]Læs også:

Her er Googles nye styresystem - se den her.

Google Chrome OS vil give hurtigere netbooks.

[/b]

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest