Mark Hurds fratrædelse fra HP skal undersøges

USA's Securities and Exchange Commission har åbnet en undersøgelse af omstændighederne ved Mark Hurds fratrædelse fra Hewlett-Packard, skriver Wall Street Journal.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Under henvisning til anonyme kilder fortæller Wall Street Journal mandag i sin onlineudgave, at USA's Securities and Exchange Commission forsøger at finde ud af, om Hurd videregav insider-oplysninger om HP's opkøb i maj 2008 af Electronic Data Systems. SEC er samtidig ved at nærlæse angiveligt unøjagtige udgiftsbilag fra HP's tidligere topchef, for at se om han har slettet beviser, rapporterer Wall Street Journal.

HP oplyser sent mandag, at virksomheden "samarbejder fuldt ud med SEC om dens undersøgelse".

Hurd chokerede Silicon Valley i august ved pludseligt at træde tilbage efter en undersøgelse af påstande om at have begået sexchikane mod Jodie Fisher, som er en tidligere freelancer hos HP og skuespillerinde uden den store succes.

HP's interne undersøgelse frikendte Hurd fra anklagerne om sexchikane men viste, at han havde afleveret unøjagtige udgiftsbilag i et forsøg på at skjule sit forhold til Fisher.

Fisher arbejdede for HP mellem 2007 og 2009 og SEC's undersøgelse fokuserer tilsyneladende på tidligere omtalte beskyldninger om, at Hurd fortalte Fisher om opkøbet på 78,8 milliarder kroner af EDS, før det var blevet offentliggjort. Hvis Fisher, eller nogen hun har videregivet det til, har foretaget en aktiehandel baseret på denne oplysning, er der tale om insiderhandel.

Hurd havde et afdæmpet image med en lav offentlig profil, da han var koncernchef for HP, men har fået æren for at vende virksomhedens finansielle situation til det bedre i løbet af sine fire år i stillingen.

Han har dog fået mere end sin del af den offentlige opmærksomhed i de sidste måneder. Han er nu direktør for Oracle. HP sagsøgte Hurd, da han tog dette job, men der blev indgået forlig i sagen i september.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Computerworld

Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S