It-konkursbo genopstår efter blot en måned

Ledelsen i det nordjyske konsulenthus, som gik konkurs i december, har købt aktiverne af kurator og driver nu selskabet videre under stort set samme navn.

Artikel top billede

Celenia Software A/S, som gik konkurs i sidste måned, er genopstået som Celenia Software 2010 ApS.

Det nye Celenia beskæftiger sig lige som det nu konkursramte Celenia Software A/S med at levere løsninger til Microsofts partnere indenfor ERP-programmet Microsoft Dynamics.

Ny direktør og medejer af Celenia Software 2010 er Christian Holst-Jensen, som tidligere har arbejdet for blandt andet MindWorking, Mondo og FastPassCorp.

Om grunden til, at det nye Celenia bliver i stand til at tjene penge, når nu det gamle ikke kunne, siger han:

"For otte år siden kom den største del af omsætningen fra Microsoft selv. De senere år har den omsætning været for nedadgående, og det gik for trægt med at 'switche' salget over til Microsofts partnere i stedet. Finanskrisen kom også i vejen, og det endte med, at Celenia Software A/S gik konkurs."

Helt rekonstrueret

Ifølge direktøren har det nye Celenia fuldstændig fået rekonstrueret sin omkostningsprofil, så den nu passer til den position, som selskabet har på markedet overfor kunderne, som altså er Microsofts partnere.

Celenias tre år gamle amerikanske datterselskab var ejet af det nu konkursramte Celenia, men er blevet købt ud af konkursboet, fortæller Christian Holst-Jensen.

Han ejer Celenia Software 2010 ApS sammen med selskabets bestyrelsesformand, Henrik Kristiansen.

Lønefterslæb i Kiev

De to Celenia-selskaber supporteres af udviklingsafdelingen i Kiev i Ukraine, der ligeledes ejes af Celenia Software.

Her kan Celenias kunder få hjælp til at realisere deres Microsoft Dynamics-projekter.

Ifølge Computerworlds oplysninger har det gennem op mod halvandet år knebet for Celenias ukrainske ansatte at få deres løn til tiden, lige som de havde flere måneders løn til gode, da Celenia gik konkurs.

Derudover har de været ansat under vilkår, som gjorde, at de ikke havde flere rettigheder end almindelige underleverandører.

Endelig skulle der også være en skattemæssig fordel for arbejdsgiveren ved de underleverandørlignende ansættelsesforhold.

At det skulle forhold sig sådan, er Celenias direktør ikke enig i.

Vi betaler skat

Christian Holst-Jensen afviser, at Celenia slipper for at betale indkomstskat.

Han understreger samtidig, at ordningen med ikke at ansætte de ukrainske medarbejdere som almindelige lønmodtagere, men som en form for underleverandører, "intet har at gøre med skatteforholdene i Ukraine."

Lige som i resten af Celenia-koncernen er også datterselskabet i Kiev blevet grundigt rekonstrueret, og der er lavet nye kontrakter.

"Jeg tror ikke, at denne aftale, vi laver nu, stiller dem dårligere, og jeg synes, det er en meget meget fornuftigt kontrakt, vi har lavet med vores medarbejdere i Kiev," siger Christian Holst-Jensen, der tilføjer, at medarbejderne "har fået de penge, de har til gode."

Alt i alt er det nye konsulenthus Celenia Software 2010 en forretning fokuseret mere på rene konsulentydelser og ikke på produkter.

Alle produktdele er solgt fra til andre Microsoftpartnere, fortæller Christian Holst-Jensen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura