Dell køber SecureWorks

Dell planlægger et opkøb af sikkerhedsleverandøren SecureWorks og dermed en udvidelse af virksomhedens tilbud til it-management.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Dell er på vej til at købe SecureWorks, der håndterer mere end 13 milliarder "sikkerheds-events" og sporer omkring 30.000 malware-varianter hver dag. Aftalens nærmere detaljer er dog endnu ikke afsløret. 
 
SecureWorks' base på mere end 2.900 kunder inkluderer mere end 1.500 finansielle institutioner og mere end 15 procent af Fortune 500.
 
Den Atlanta-baserede virksomhed har omkring 700 ansatte og forventes at nå en omsætning på knap 685 millioner kroner i regnskabsåret 2010, fortæller Dell, som tilføjer, at virksomhedens nuværende operationer vil fortsætte som hidtil. 
 
SecureWorks er også selv vokset med udgangspunkt i opkøb, og virksomheden købte blandt andet VeriSigns managed security services-forretning og DNS Limited sidste år. Sidstnævnte gav SecureWorks en indgang til det europæiske marked.
 
SecureWorks og Dell er allerede forretningspartnere. Tidligere i år annoncerede virksomhederne planer om at levere en række SMB-fokuserede sikkerhedstjenester, heriblandt around the clock-monitorering og scanning af webapplikationer.
 
Dell køber sig på den måde vej ind i et voksende markedssegment.

Leverandører af managed security services i Nordamerika opnåede en omsætning på godt 10 milliarder kroner i 2009, og det tal forventes ifølge en rapport fra Gartner at stige til godt 13 milliarder kroner i år.
 
Oversat af Marie Dyekjær Eriksen 

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS