Dell køber SecureWorks

Dell planlægger et opkøb af sikkerhedsleverandøren SecureWorks og dermed en udvidelse af virksomhedens tilbud til it-management.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Dell er på vej til at købe SecureWorks, der håndterer mere end 13 milliarder "sikkerheds-events" og sporer omkring 30.000 malware-varianter hver dag. Aftalens nærmere detaljer er dog endnu ikke afsløret. 
 
SecureWorks' base på mere end 2.900 kunder inkluderer mere end 1.500 finansielle institutioner og mere end 15 procent af Fortune 500.
 
Den Atlanta-baserede virksomhed har omkring 700 ansatte og forventes at nå en omsætning på knap 685 millioner kroner i regnskabsåret 2010, fortæller Dell, som tilføjer, at virksomhedens nuværende operationer vil fortsætte som hidtil. 
 
SecureWorks er også selv vokset med udgangspunkt i opkøb, og virksomheden købte blandt andet VeriSigns managed security services-forretning og DNS Limited sidste år. Sidstnævnte gav SecureWorks en indgang til det europæiske marked.
 
SecureWorks og Dell er allerede forretningspartnere. Tidligere i år annoncerede virksomhederne planer om at levere en række SMB-fokuserede sikkerhedstjenester, heriblandt around the clock-monitorering og scanning af webapplikationer.
 
Dell køber sig på den måde vej ind i et voksende markedssegment.

Leverandører af managed security services i Nordamerika opnåede en omsætning på godt 10 milliarder kroner i 2009, og det tal forventes ifølge en rapport fra Gartner at stige til godt 13 milliarder kroner i år.
 
Oversat af Marie Dyekjær Eriksen 

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job