5.100 virtuelle skole-pc'er presset i knæ

Over 5.000 virtuelle desktoppe skulle have løst it-bøvlet på Fredensborgs folkeskoler. I stedet har de tusindvis af virtuelle desktoppe givet it-afdelingen grå hår i hovedet. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Foto: Mikael Rieck.

Læs også: 4.600 skole-elever hopper på virtuelle desktoppe

Efter Fredensborg Kommune i 2009 besluttede sig for at indføre virtuelle desktoppe til 4.600 skoleelever og 500 personer i administrationen, har kommunen oplevet en del bøvl med Citrix' XenDesktop-systemerne leveret af Atea.   
  
Bøvlet fik i går Fredensborg Kommunes it- og digitaliseringschef, Flemming Lauemøller, til at fare i blækhuset og forklare elevernes forældre, hvordan situationen med de virtuelle desktoppe har udviklet sig.
 
"Det har i perioder været svært for eleverne at logge sig på systemet. Mange elever har oplevet lange login-tider, og når eleverne var kommet på systemet, kunne de opleve, at især afvikling af filmsekvenser, eller programmer med optagelse/afspilning af lyd kunne hakke i præsentationen på skærmen," skriver Flemming Lauemøller blandt andet i mailen til forældrene.
 
Dumpede til eksamen
Systemet blev taget i brug efter sommerferien i dette skoleår, og skulle netop være den forkromede afløser for it-afbrydelser i timerne, hvor lærerne alt for ofte skulle fungere som it-supportere.
 
Efter en indkøringsperiode skulle systemet derefter op til en stress-eksamen i efteråret med afvikling af programmer for 1.000 samtidige elever og lærere.  
 
Kommunen havde kalkuleret med, at der maksimalt ville være 3.000 samtidige brugere pålogget systemet.
 
Kommer op inden eksamen
I midten af december stod det klart, at systemet i sin daværende form ikke ville kunne leve op til den aftale, som kommunen og Atea indgik ved kontraktunderskrivelsen.
 
"Desværre bestod systemet ikke den aftalte belastningstest, hvilket også kan forklare mange af de udfordringer, der har været for elever og lærere i indkøringsperioden," lyder det fra Flemming Lauemøller i skrivelsen til skoleelevernes forældre.
 
Efter den kiksede stress-test af systemet forklarer Flemming Laumøller, at for godt en måneds tid siden indgik kommunen sammen med Atea en aftale om en plan, der skal sikre kommunen, at den får et system, der lever op til det aftalte.
 
"Det er aftalt med leverandøren, at problemerne med det nye system vil være endeligt løst i god tid inden afgangsprøverne begynder i starten af maj måned 2011," runder Flemming Laumøller sin mail af.

Det har desværre ikke været muligt at få en kommentar fra it-leverandøren,Atea.

Læs også: 4.600 skole-elever hopper på virtuelle desktoppe

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos