5.100 virtuelle skole-pc'er presset i knæ

Over 5.000 virtuelle desktoppe skulle have løst it-bøvlet på Fredensborgs folkeskoler. I stedet har de tusindvis af virtuelle desktoppe givet it-afdelingen grå hår i hovedet. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Foto: Mikael Rieck.

Læs også: 4.600 skole-elever hopper på virtuelle desktoppe

Efter Fredensborg Kommune i 2009 besluttede sig for at indføre virtuelle desktoppe til 4.600 skoleelever og 500 personer i administrationen, har kommunen oplevet en del bøvl med Citrix' XenDesktop-systemerne leveret af Atea.   
  
Bøvlet fik i går Fredensborg Kommunes it- og digitaliseringschef, Flemming Lauemøller, til at fare i blækhuset og forklare elevernes forældre, hvordan situationen med de virtuelle desktoppe har udviklet sig.
 
"Det har i perioder været svært for eleverne at logge sig på systemet. Mange elever har oplevet lange login-tider, og når eleverne var kommet på systemet, kunne de opleve, at især afvikling af filmsekvenser, eller programmer med optagelse/afspilning af lyd kunne hakke i præsentationen på skærmen," skriver Flemming Lauemøller blandt andet i mailen til forældrene.
 
Dumpede til eksamen
Systemet blev taget i brug efter sommerferien i dette skoleår, og skulle netop være den forkromede afløser for it-afbrydelser i timerne, hvor lærerne alt for ofte skulle fungere som it-supportere.
 
Efter en indkøringsperiode skulle systemet derefter op til en stress-eksamen i efteråret med afvikling af programmer for 1.000 samtidige elever og lærere.  
 
Kommunen havde kalkuleret med, at der maksimalt ville være 3.000 samtidige brugere pålogget systemet.
 
Kommer op inden eksamen
I midten af december stod det klart, at systemet i sin daværende form ikke ville kunne leve op til den aftale, som kommunen og Atea indgik ved kontraktunderskrivelsen.
 
"Desværre bestod systemet ikke den aftalte belastningstest, hvilket også kan forklare mange af de udfordringer, der har været for elever og lærere i indkøringsperioden," lyder det fra Flemming Lauemøller i skrivelsen til skoleelevernes forældre.
 
Efter den kiksede stress-test af systemet forklarer Flemming Laumøller, at for godt en måneds tid siden indgik kommunen sammen med Atea en aftale om en plan, der skal sikre kommunen, at den får et system, der lever op til det aftalte.
 
"Det er aftalt med leverandøren, at problemerne med det nye system vil være endeligt løst i god tid inden afgangsprøverne begynder i starten af maj måned 2011," runder Flemming Laumøller sin mail af.

Det har desværre ikke været muligt at få en kommentar fra it-leverandøren,Atea.

Læs også: 4.600 skole-elever hopper på virtuelle desktoppe

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S