4.600 skole-elever hopper på virtuelle desktoppe

Over 5.000 virtuelle desktoppe bliver rullet ud til skole-elever og lærere i Fredensborg Kommune i løbet af det næste år. Læs her, hvorfor kommunen har valgt en relativ dyr løsning.

Artikel top billede

Fra næste år skal det være slut med at kæmpe om it-ressourcerne på skolerne i Fredensborg Kommune. Hver elev får dedikeret plads på kommunens servere og kan logge på skoleskrivebordet, så længe de har adgang til internettet. Foto: Mikael Rieck.

Når skoleklokkerne til august ringer ind til et nyt skoleår, vil tusindvis af elever på Fredensborg Kommunes skoler opleve noget nyt.

De vil alle sammen have en virtuel desktop, der altid gør det muligt at logge på skoleskrivebordet, uanset om de sidder på en skole-pc, deres egen Mac, en Windows-pc, en smartphone eller en anden netværksforbundet platform hjemme eller på skolen.

"En hel klasse kan normalt være op til 10 minutter om at komme på netværket, men de tider vil være overstået i det nye skoleår. Og nu kan skolelærerne koncentrere sig om at undervise i stedet for at yde it-support," siger it-chef Per Vindis fra Fredensborg Kommune.

Den kommunale it-stab på 16 personer vil klargøre de virtuelle desktoppe i løbet af sommerferien, så de vil være klar til det nye skoleår.

"Der er ingen grund til at forstyrre midt i eksamensperioden, så det store it-arbejde vil ligge i sommerferien," fortæller Per Vindis.

Han har det seneste lille års tid arbejdet med ideen om at tilbyde virtuelle desktoppe til kommunens 4.600 elever og 500 administrative medarbejdere som eksempelvis lærere.

Log på hjemmefra

De virtuelle desktoppe i kommunen fungerer ved, at eleverne åbner en browser og går på en log-in-hjemmeside.

Ved første log-in med brugernavn og password skal elever og lærere hente en virtuel klient, som automatisk bliver kaldt, næste gang der foretages et log-in. Derefter får den virtuelle klient elevens computer til at efterligne skole-skrivebordet med de samme applikationer og ressourcer.

Set fra it-chefens stol betyder de virtuelle desktoppe langt større kontrol over skolernes it, fordi tidligere har skole-serverne været placeret på skolerne, hvorimod de nu bliver samlet på rådhuset i forbindelse med udrulningen.

"Det er ekstremt nemt at få sendt et styresystem med programadgang ud til den enkelte elev, uanset hvilken platform vedkommende sidder på. Det betyder for eksempel, at alle med Mac-computere kan køre Windows uden problemer," lyder det fra Per Vindis.

Rabat til børn

Løsningen er baseret på XenDesktop fra Citrix.

Fleksibiliteten for både brugere og front end ville naturligvis normalt koste ekstra i forhold til en mere traditionel løsning.

Men da Citrix tilbyder en speciel undervisningsrabat til uddannelsesinstitutioner, som typisk er halvdelen af normalprisen, fortæller Per Vindis, at de virtuelle desktoppe er omkostningsneutrale for kommunen i forhold til LAN-løsningen.

I dette tilfælde har Citrix kørt en særkampagne i løbet af efteråret igennem SKI (Statens og kommunernes Indkøbsservice), hvor Fredensborg Kommune har fået skåret 75 procent af prisen.

Derudover har kommunen i forvejen fem års erfaring med Citrix, som den nu kan tære på.

"Vi kan virkelig trække på vores Citrix-erfaringer, og slipper derfor for at ansætte flere it-folk. Men uden rabatterne havde vi ikke haft råd til at tilbyde de virtuelle desktoppe til vores skoleelever," fortæller Per Vindis.

Kommunen har valgt at købe en licensform, der går under betegnelsen "samtidige brugere", og kommunen har kalkuleret med, at der højst vil være 3.000 personer på virtualiseringsnetværket på samme tid.

"Det er helt utopisk, at alle 5.100 brugere er tilkoblet på samme tid, fordi eleverne jo også har sløjd, idræt og håndarbejde," forklarer Per Vindis.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra 7N A/S

    7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

    Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S