Ny topchef til Google - Eric Schmidt stopper efter 10 år

Efter 10 års bragende succes med Eric Schmidt i spidsen får Google ny topchef. Se her, hvem den nye topchef er.

Artikel top billede

Googles administrerende direktør, Eric Schmidt, stopper som øverste mand i selskabet, hvor han til april vil blive erstattet af den ene af Googles to stiftere, Larry Page.

Eric Schmidt vil dog blive siddende som Googles bestyrelsesformand.

Udskiftningen på Googles øverste post sker i et forsøg på at strømline selskabets beslutningsprocesser, lyder det fra Google.
Eric Schmidt meddeler, at han fremover vil fokusere mere på eksterne emner samt arbejde med kunder, partnere og lovgivende myndigheder fremfor de interne processer.

Google er med årene blevet et meget stort selskab med mange ansatte, repræsentation i mange lande og både mange innovative processer og kraftigt fokus på finanserne. Det er noget, der kræver en sikker ledelesmæssig hånd at forene.

"Jeg mener, at Larry er klar. Han ideer er meget interessant og kvikke, og det er på tide, at han får lejlighed til at køre hele butikken," lyder det fra Eric Schmidt.

Eric Schmidt har været administrerende direktør for Google i snart 10 år, i det han tiltrådte i 2001. Og Larry Page glæder sig over, at han vil blive siddende i kulissen som bestyrelsesformand.

Han regnes for helt afgørende for Googles enorme succes, der i de seneste 10 år har ført til enorme vækstrater, børsnotering og en bevægelse væk fra Googles kerneforretning, søgemaskinen.

Googles anden stifter, Sergey Brin, vil fremover have ansvaret for strategiske projekter.

Han meddeler, at han vil fokusere på hans personlige passion for udvikling og nye teknologier.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos