Ny topchef til Google - Eric Schmidt stopper efter 10 år

Efter 10 års bragende succes med Eric Schmidt i spidsen får Google ny topchef. Se her, hvem den nye topchef er.

Artikel top billede

Googles administrerende direktør, Eric Schmidt, stopper som øverste mand i selskabet, hvor han til april vil blive erstattet af den ene af Googles to stiftere, Larry Page.

Eric Schmidt vil dog blive siddende som Googles bestyrelsesformand.

Udskiftningen på Googles øverste post sker i et forsøg på at strømline selskabets beslutningsprocesser, lyder det fra Google.
Eric Schmidt meddeler, at han fremover vil fokusere mere på eksterne emner samt arbejde med kunder, partnere og lovgivende myndigheder fremfor de interne processer.

Google er med årene blevet et meget stort selskab med mange ansatte, repræsentation i mange lande og både mange innovative processer og kraftigt fokus på finanserne. Det er noget, der kræver en sikker ledelesmæssig hånd at forene.

"Jeg mener, at Larry er klar. Han ideer er meget interessant og kvikke, og det er på tide, at han får lejlighed til at køre hele butikken," lyder det fra Eric Schmidt.

Eric Schmidt har været administrerende direktør for Google i snart 10 år, i det han tiltrådte i 2001. Og Larry Page glæder sig over, at han vil blive siddende i kulissen som bestyrelsesformand.

Han regnes for helt afgørende for Googles enorme succes, der i de seneste 10 år har ført til enorme vækstrater, børsnotering og en bevægelse væk fra Googles kerneforretning, søgemaskinen.

Googles anden stifter, Sergey Brin, vil fremover have ansvaret for strategiske projekter.

Han meddeler, at han vil fokusere på hans personlige passion for udvikling og nye teknologier.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job