Ny topchef til Google - Eric Schmidt stopper efter 10 år

Efter 10 års bragende succes med Eric Schmidt i spidsen får Google ny topchef. Se her, hvem den nye topchef er.

Artikel top billede

Googles administrerende direktør, Eric Schmidt, stopper som øverste mand i selskabet, hvor han til april vil blive erstattet af den ene af Googles to stiftere, Larry Page.

Eric Schmidt vil dog blive siddende som Googles bestyrelsesformand.

Udskiftningen på Googles øverste post sker i et forsøg på at strømline selskabets beslutningsprocesser, lyder det fra Google.
Eric Schmidt meddeler, at han fremover vil fokusere mere på eksterne emner samt arbejde med kunder, partnere og lovgivende myndigheder fremfor de interne processer.

Google er med årene blevet et meget stort selskab med mange ansatte, repræsentation i mange lande og både mange innovative processer og kraftigt fokus på finanserne. Det er noget, der kræver en sikker ledelesmæssig hånd at forene.

"Jeg mener, at Larry er klar. Han ideer er meget interessant og kvikke, og det er på tide, at han får lejlighed til at køre hele butikken," lyder det fra Eric Schmidt.

Eric Schmidt har været administrerende direktør for Google i snart 10 år, i det han tiltrådte i 2001. Og Larry Page glæder sig over, at han vil blive siddende i kulissen som bestyrelsesformand.

Han regnes for helt afgørende for Googles enorme succes, der i de seneste 10 år har ført til enorme vækstrater, børsnotering og en bevægelse væk fra Googles kerneforretning, søgemaskinen.

Googles anden stifter, Sergey Brin, vil fremover have ansvaret for strategiske projekter.

Han meddeler, at han vil fokusere på hans personlige passion for udvikling og nye teknologier.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision