Ny topchef til Google - Eric Schmidt stopper efter 10 år

Efter 10 års bragende succes med Eric Schmidt i spidsen får Google ny topchef. Se her, hvem den nye topchef er.

Artikel top billede

Googles administrerende direktør, Eric Schmidt, stopper som øverste mand i selskabet, hvor han til april vil blive erstattet af den ene af Googles to stiftere, Larry Page.

Eric Schmidt vil dog blive siddende som Googles bestyrelsesformand.

Udskiftningen på Googles øverste post sker i et forsøg på at strømline selskabets beslutningsprocesser, lyder det fra Google.
Eric Schmidt meddeler, at han fremover vil fokusere mere på eksterne emner samt arbejde med kunder, partnere og lovgivende myndigheder fremfor de interne processer.

Google er med årene blevet et meget stort selskab med mange ansatte, repræsentation i mange lande og både mange innovative processer og kraftigt fokus på finanserne. Det er noget, der kræver en sikker ledelesmæssig hånd at forene.

"Jeg mener, at Larry er klar. Han ideer er meget interessant og kvikke, og det er på tide, at han får lejlighed til at køre hele butikken," lyder det fra Eric Schmidt.

Eric Schmidt har været administrerende direktør for Google i snart 10 år, i det han tiltrådte i 2001. Og Larry Page glæder sig over, at han vil blive siddende i kulissen som bestyrelsesformand.

Han regnes for helt afgørende for Googles enorme succes, der i de seneste 10 år har ført til enorme vækstrater, børsnotering og en bevægelse væk fra Googles kerneforretning, søgemaskinen.

Googles anden stifter, Sergey Brin, vil fremover have ansvaret for strategiske projekter.

Han meddeler, at han vil fokusere på hans personlige passion for udvikling og nye teknologier.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S