Sådan holder du styr på både tid og økonomi

Et nyt webbaseret modul til tidsregistrering kobler op til økonomisystemet e-conomic, og så er der styr på både tidsforbrug og fakturaer.

Artikel top billede

Danske TimeLog, der tilbyder webbaseret tidsregistrering og projektstyring til mindre og mellemstore virksomheder, tilbyder sine kunder at koble op mod det ligeledes webbaserede
økonomisystem e-conomic.

"Jeg forventer, at e-conomics-versionen er færdig omkring den 1. april, og som så mange andre Cloud-løsninger er denne integration gratis," siger Søren Lund, administrerende direktør, Timelog.

Idéen er, at data skal kunne flyde frit mellem tidsregistreringssystemet og bogføringssystemet, så Timelogs kunder eksempelvis kan flytte fakturaer direkte over i økonomisystemet. E-conomic var selv på banen sidste efterår med en gratis iPhone-applikation, som
kobler ansatte på farten op mod økonomisystemet.

50 procent i 2012

Med en tilgang på 115 nye virksomheder blev 2010 et rekordår for TimeLog, og kundetallet nåede i 2010 op på 400 virksomheder både herhjemme og i udlandet.

Ifølge administrerende direktør Søren Lund skal TimeLog i 2011 omsætte for godt 14 millioner kroner og have en samlet kundeportefølje på 550 virksomheder. Vækststrategien omfatter en målrettet indsats mod videnskonsulenter, it-konsulenter samt managementkonsulenter, som arbejder projektorienteret og tjener penge på at registrere tid.

Direktøren vurderer, at der findes omkring 800 virksomheder i det segment herhjemme, hvor Timelog i Danmark har cirka 80 svarende til en markedsandel på 10 procent.

"I 2011 satser vi benhårdt på mindre og mellemstore konsulenthuse inden for management, it og viden - typisk i størrelsen 15-50 ansatte. I dag har vi en markedsandel på 10, og det er målet at opnå en markedsandel på 25 procent i 2011 og 50 procent i 2012," siger Søren Lund.

Excel største konkurrent

TimeLogs største konkurrent er regnearket Microsoft Excel. Programmet Excel har mange allerede liggende på computeren, så der er ingen ekstraudgifter forbundet med at bruge Excel, men Søren Lund mener, at der lurer andre farer for Excel-brugerne.

"De lidt større konsulenthuse kan få problemer, fordi medarbejdere glemmer at registrere tid, data bliver væk, og ingen har det samlede overblik over, hvilke projekter giver et positivt dækningsbidrag," lyder det.

"I forhold til eksempelvis Excel kan vi give konsulentvirksomhederne et hurtigt realtids overblik over, hvilke projekter, kunder og processer de bruger tid på, og hvor lønsomme projekterne er. Vi sikrer virksomhederne et link mellem projektstyring, tidsregistrering og fakturering, og det er nøglen til en mere indbringende forretning," mener Søren Lund.

Derfor faldt omsætningen

Omsætningen faldt betragteligt fra 2008 til 2009, hvilket ifølge Søren Lund hænger sammen med, at selskabets licensbaserede software forsvandt ud af porteføljen.

"Vi solgte vores sidste licens i december 2009, men lejeandelen har samtidig været stigende, og nu har vi så valgt at satse 100 procent på SaaS (Software as a Service, red.)," siger Søren Lund.

TimeLog har 150 internationale kunder - heraf 30 svenske. Selskabet blev grundlagt i 2001 og beskæftiger 20 medarbejdere. TimeLog har 400 kunder, 9.000 brugere, og 35 procent af omsætningen kommer fra internationale kunder.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job