Netværkssikkerhed bliver en forretningsdiskussion

At opretholde sikkerheden på virksomhedens netværk bliver i højere grad en forretningsmæssig diskussion end en teknisk. Se fem forudsigelser på sikkerhedsområdet her.

Artikel top billede

Clavister, et svensk firma specialiseret i netværkssikkerhed, afslører her sine forventninger til årets tendenser inden for it-sikkerhed.

1. Netværkssikkerhed bliver stadig mere komplekst. I takt med, at vi flytter til 4G, og mobiliteten øges, og brugen af sociale medier eskalerer, bliver det sværere og sværere at beskytte såvel individuelle som virksomheder og organisationer. Grænserne for 'fixed' og 'mobile' flyder sammen.

2. Cyber crime bliver i højere grad nærværende og rammer kendte virksomheder og varemærker, hvilket bringer konsekvenser og behovet for netværkssikkerhed i centrum. Regn med, at netværkssikkerhed får langt større betydning end den nicherolle, teknologien spiller i dag.

3. Netværkssikkerhed bliver i højere grad en diskussion om forretningsprincipper end en teknisk diskussion. Emnet bliver et vægtigt et ved bestyrelsesmøderne, og vi vil se en bølge af virksomhedsovertagelser og -sammenslutninger på området i takt med, at den enorme værdi af netværkssikkerheden går op for virksomhedslederne.

4. Cloud-sikkerhed og virtualisering fortsætter med at skabe et 'buzz' omkring medier, teknologi og i forretningsverdenen. Det bliver lysende klart, at sikkerheden inden for virtuelle teknologier og cloud ditto vil kræve noget helt særligt og specielle løsninger.

5. IPv6 (IPv6 er version 6 af Internetprotokollen IP) bliver stadig mere populær, men vil virke parallelt med IPv4 i nogle år endnu. Migrationen til IPv6-løsninger bliver en nøglekomponent, når der skal træffes beslutninger.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS