Krisetider kræver cloud-baseret BI

Lad økonomien bestemme og vælg en business intelligence-løsning i skyen, mener Affecto, der introducerer SAP's BI on demand-løsning på det nordiske marked.

Artikel top billede

(Foto: Copyright: 2009 Helder Almeida / Photographer: Helder Almeida)

I det nuværende økonomiske klima bliver virksomheder nødt til at bruge alle tilgængelige værktøjer, der kan optimere deres resultater.

Og business intelligence er et sådant værktøj, for så er det nemlig ikke overladt til kvalificeret gætteri, når ledelsen skal afgøre, hvor der skal satses strategisk og taktisk.

BI-konsulenthuset Affecto i Århus slår nu et slag for SAP's abonnementsbaserede BI OnDemand-løsning, som er henvendt til både små og mellemstore virksomheder eller enkelt afdelinger i større virksomheder.

Det er første gang, SAP's BusinessObjects BI on demand-løsning sendes på det nordiske marked, oplyser Philip Mørch, salgsdirektør hos Affecto.

"Virksomheder køber i dag oftere deres software som en service med en cloud-baseret implementering efterfølgende. Selvom markedet for business intelligence som en service stadig er under opstart, forudser Affecto og SAP stor efterspørgsel," siger han.

De rette ressourcer

Med en cloud-baseret abonnementsløsning kan virksomhederne uploade deres data, kombinere flere datakilder, undersøge og visualisere data, bygge nøgletalsoversigter og rapporter og dele information inden for eller uden for virksomheden.

Det kan være en udfordring for små og mellemstore virksomheder at finde de rette it-ressourcer i form af de rigtige personer og den nødvendige viden, der skal til for at opsætte og vedligeholde et BI-system, mener Philip Mørch.

SAP BI OnDemand-løsningen har været på det amerikanske marked i fire år og har cirka 275.000 abonnenter, og blev introduceret i Europa i juli sidste år.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos