Skal det være slut med papirbaseret kommunikation?

Det offentlige har udgivet et oplæg til debat om den digitaliseringsstrategi frem til 2015, som lige nu er i støbeskeen.

Artikel top billede

Læs også:

Se køreplanen for Danmarks nye digitaliseringsstrategi

Det bliver næsten ikke mere retro.
 
Under titlen "En enkel, effektiv og sammenhængende offentlig sektor. Debatpjece om den nye fællesoffentlige digitaliseringsstrategi 2011-2015" har Finansministeriet, KL og Regionerne i dag startet den officielle debat om den næste strategi for digitaliseringen i Danmark.
 
Pjecen behøves dog ikke hentes på biblioteket eller rekvireres med Post Danmark. Den kan hentes via en artikel på KL's hjemmeside, hvor også formanden for KL, Jan Trøjborg (S), regionernes formand Bent Hansen (S), videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) samt finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) udtaler sig om vigtigheden af digitaliseringen.
 
Debatten
Den kan også downloades direkte her, så du kan springe direkte ud i indholdet, som gerne skulle provokere til digitaliseringsdebat. Blandt debatemnerne er:
 
Hvad betyder digitalisering og ny teknologi for, hvordan vi opfatter offentlig service?
 
Skal det offentlige lukke for papirbaseret kommunikation med borgerne?
 
Er der råd til digitaliseringsinitiativer, der ikke bidrager til at frigøre ressourcer?
 
Fører deling af data mellem myndigheder til et "big-brother-samfund"?
 
Kan den offentlige sektor finde sammen om at udbrede de gode digitale løsninger?
 
Kan digitalisering løfte indsatsen over for de socialt udsatte?
 
Kan digitalisering skabe den nødvendige forenkling på beskæftigelsesområdet?
 
It skal ud af computerrummet og ind i klasselokalet - hvordan kan it løfte fagligheden i folkeskolen?

Regeringen, KL og Regionerne holder temadrøftelser om emenerne i løbet af februar og marts

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S