Skal det være slut med papirbaseret kommunikation?

Det offentlige har udgivet et oplæg til debat om den digitaliseringsstrategi frem til 2015, som lige nu er i støbeskeen.

Artikel top billede

Læs også:

Se køreplanen for Danmarks nye digitaliseringsstrategi

Det bliver næsten ikke mere retro.
 
Under titlen "En enkel, effektiv og sammenhængende offentlig sektor. Debatpjece om den nye fællesoffentlige digitaliseringsstrategi 2011-2015" har Finansministeriet, KL og Regionerne i dag startet den officielle debat om den næste strategi for digitaliseringen i Danmark.
 
Pjecen behøves dog ikke hentes på biblioteket eller rekvireres med Post Danmark. Den kan hentes via en artikel på KL's hjemmeside, hvor også formanden for KL, Jan Trøjborg (S), regionernes formand Bent Hansen (S), videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) samt finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) udtaler sig om vigtigheden af digitaliseringen.
 
Debatten
Den kan også downloades direkte her, så du kan springe direkte ud i indholdet, som gerne skulle provokere til digitaliseringsdebat. Blandt debatemnerne er:
 
Hvad betyder digitalisering og ny teknologi for, hvordan vi opfatter offentlig service?
 
Skal det offentlige lukke for papirbaseret kommunikation med borgerne?
 
Er der råd til digitaliseringsinitiativer, der ikke bidrager til at frigøre ressourcer?
 
Fører deling af data mellem myndigheder til et "big-brother-samfund"?
 
Kan den offentlige sektor finde sammen om at udbrede de gode digitale løsninger?
 
Kan digitalisering løfte indsatsen over for de socialt udsatte?
 
Kan digitalisering skabe den nødvendige forenkling på beskæftigelsesområdet?
 
It skal ud af computerrummet og ind i klasselokalet - hvordan kan it løfte fagligheden i folkeskolen?

Regeringen, KL og Regionerne holder temadrøftelser om emenerne i løbet af februar og marts

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job