Microworld-ledelse står i vejen for løn til fyrede

Ledelsen i det konkurstruede Microworld står i vejen for udbetalingen af januar-løn til de fyrede ansatte. Med et enkelt træk kunne lønnen blive udbetalt.

Artikel top billede

Læs også:
Ingen løn til fyrede Microworld-ansatte

Danske Microworld solgt efter lang dødskamp

De fyrede ansatte fra it-kursusvirksomheden Microworld, der ikke har modtaget løn for januar, får ikke meget hjælp fra den ledelse, de indtil for nylig har arbejdet for.

Microworld kunne med et slag løse problemet, nemlig ved at indgive den konkursbegæring, der ville aktivere Lønmodtagernes Garantifond, LG.

Men konkursbegæringen for Microworld er ikke indgivet endnu.

Ifølge en mail fra torsdag, som Computerworld er kommet i besiddelse af, fra bestyrelsesmedlem i Microworld, Nils Claudi Arlund, til de fyrede ansatte, forventer bestyrelsen at indgive konkursbegæringen for Microworld "inden for nogle dage."

Af mailen fremgår det, at betalingsstandsnings-boet ikke vil udbetale lønnen, ligesom de fyrede ansatte ikke kan gå til LG og få deres penge, så længe der ikke er indgivet konkursbegæring.

De fyrede kan i denne situation vælge at vente på, at virksomheden selv indgiver konkursbegæring, eller de kan bede deres respektive fagforeninger eller LG selv om at erklære Microworld konkurs.

Computerworld ville gerne have spurgt Microworld-bestyrelsen, hvorfor der ikke indgives konkursbegæring, så de fyrede kan få deres manglende løn.

Men det er indtil videre ikke lykkedes at komme i kontakt med hverken Nils Claudi Arlund eller bestyrelsesformand Peter Scheuer Jensen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics