Intel er klar til at erobre tablet-markedet

2011 bliver året, hvor Intel for alvor spænder vognen for og udfordrer det galopperende marked for håndholdte enheder.

Artikel top billede

Intels strategi-direktør for Europa, Mellemøsten og Afrika Mark Brailey til den nordiske lancering af den nye generation af Core-processorer. Foto: Christian Bjerggaard Jørgensen

"I gotta feeling that tonight's gonna be a good night."  

Torsdag gjaldede lyden af popgruppen Black Eyed Peas' storhit "I gotta feeling" ud over tilskuerne hver gang, en ny taler gik på scenen i forbindelse med Intels nordiske lancering af de nye Sandy Bridge-processorer.

Om det havde noget at gøre med ansættelsen af bandmedlemmet Will.i.am som kreativ direktør er uvist, men det satte en fed streg under, hvor glad Intel er for sine nye processorer, der sender din computer et nøk op på power-skalaen.

Men hvad med de håndholdte enheder?

Computerworld benyttede lejligheden til at spørge den strategiske chef for Europa Mark Brailey, hvordan Intel forholder sig til det massive marked for tablets og smartphones.

Ifølge analysevirksomheden Gartner blev der globalt nemlig langet godt 297 millioner smartphones over disken i 2010, og virksomheden forudser, at der bliver solgt 54,8 millioner tablets på verdensplan i 2011. Til sammenligning blev der på pc-siden solgt i omegnen af 351 millioner styks i hele 2010.

Trafiklys og tablets

"Vi gjorde et forsøg på at komme ind på markedet for mobiler telefoner og smartphones for mange år siden med en version af ARM. Vi eksekverede det bare ikke særligt godt. Så vi gik tilbage til de grundlæggende principper. Hvad er det, som Intel gør godt? Vi laver processorer," siger han.

Intel har siden udviklet Atom-processorerne, som i dag udgør indmaden i masser af netbooks. Men ifølge Mark Brailey er Atom designet til at fungere i alt fra trafiklys og tablets til fjernsyn og bruger Intels bedste arkitektur.

Den skal være bannerfører for Intels indmarch på det hungrende marked for tablets og smartphones. Og strategichefen er ikke bange for, at Intel er bagud. Tværtimod.

"Vi mener, at det mobile internet er i sin barndom," siger han og sammenligner med filmhistorien, hvor vi på 100 år er gået fra sort-hvide stumfilm til produktioner som Avatar.

Chip-kæmpen får dog kamp til stregen af netop ARM, som i dag findes i stort set alle de populæreste smartphones og tablets.

Mangler mainstream-boost

Han erkender, at Intel kommer sent til markedet, men med Atom-processorerne spår han, at det tabte hurtigt vil være indhentet.

På tablet-siden hviler læsset eksempelvis på skuldrene af de kommende "Oak Trail"-modeller og til World Mobile Congres i februar viste Intel omverdenen smartphone-processor-chippen Medfield, som kommer i 2011.

Mark Brailey mener, at de atom-baserede processorer er optimeret på performance-siden til understøtte fremtidens udvikling, der set med Intels øjne er reserveret video og billeder.

Samtidig understreger Mark Brailey, at Atom oprindeligt er udviklet med et lavt energiforbrug som kernekompetence. Det er en funktion som fylder rigtig meget i diskussionen om de håndholdte enheder, og som Medfield-processoren især slås an på.

"Vi har mange tablet-designs, som OEM'er har været partnere på, men vi har ikke ramt mainstream-volumen med de design. Men har vi produkter, der kan drive tablet? Det kan du vædde på," erklærer Intel-chefen. 

Ifølge det amerikanske tech-medie Engadget.com, vil der i 2011 komme 35 Atom-baserede tablets på markedet. De vil bygge på Moorestown-platformen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S