Onfone gør klar til børsnotering

Onfone gør klar til at høste gevinsten på den voldsomme kundetilgang, som selskabet oplever. En børsnotering begynder at tegne sig i horisonten.

Artikel top billede

Læs også:

Telenor-topchef: Lave priser skader os alle.

TDC-boss: Onfone gør ondt på hele branchen.

Besked til Onfone: Glem drømmen om at blive solgt.

Onfone med underskud trods Lars Bom-succes.

Det fremadstormende mobilselskab Onfone overvejer at lade sig børsnotere, hvis ikke der dukker en ekstern køber op, der er villig til at lægge kassen på bordet.

Ifølge Børsen skyldes overvejelserne den voldsomme vækst, som selskabet oplever.

Onfone venter at nå en halv million kunder og en omsætning på en milliard kroner om året inden for de næste to år. Onfone venter at runde de 200.000 kunder i år.

"Det går utroligt stærkt. Til trods for at konkurrenterne har meldt sig med tilsvarende produkter, så fortsætter væksten," siger Peter Wilmar Christensen, der er bestyrelsesformand og ejer af 49 procent af aktierne, til Børsen.

Sælges eller børsnoteres

Onfones hovedvåben er ekstremt lave priser, der tidligere har fået konkurrenter til at vride sig. For eksempel mener Telenor, at det hårde prispres er til skade for os alle, mens TDC også kan mærke presset fra Onfone.

Trods væksten i kundeantal og omsætning har Onfone umanerligt svært ved at tjene penge, hvilket du kan læse mere om her.

Der har tidligere været vurderinger fremme om, at selskabet slet ikke er interesseret i at tjene penge, men ene og alene arbejder på at opbygge en stor kundebase med henblik på at lade sig opkøbe.

De øvrige store teleselskaber har dog indtil videre ikke været interesseret i at købe Onfone, men hælder mere til at lade selskabet gå planken ud.

Det er her, at en mulig børsnotering kommer ind i billedet.

"Muligheden er, at et eksternt selskab kommer ude fra og køber os, eller at vi børsnoterer selskabet," siger Peter Wilmar Christensen til Børsen.

Læs også:

Telenor-topchef: Lave priser skader os alle.

TDC-boss: Onfone gør ondt på hele branchen.

Besked til Onfone: Glem drømmen om at blive solgt.

Onfone med underskud trods Lars Bom-succes.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job