Onfone gør klar til børsnotering

Onfone gør klar til at høste gevinsten på den voldsomme kundetilgang, som selskabet oplever. En børsnotering begynder at tegne sig i horisonten.

Artikel top billede

Læs også:

Telenor-topchef: Lave priser skader os alle.

TDC-boss: Onfone gør ondt på hele branchen.

Besked til Onfone: Glem drømmen om at blive solgt.

Onfone med underskud trods Lars Bom-succes.

Det fremadstormende mobilselskab Onfone overvejer at lade sig børsnotere, hvis ikke der dukker en ekstern køber op, der er villig til at lægge kassen på bordet.

Ifølge Børsen skyldes overvejelserne den voldsomme vækst, som selskabet oplever.

Onfone venter at nå en halv million kunder og en omsætning på en milliard kroner om året inden for de næste to år. Onfone venter at runde de 200.000 kunder i år.

"Det går utroligt stærkt. Til trods for at konkurrenterne har meldt sig med tilsvarende produkter, så fortsætter væksten," siger Peter Wilmar Christensen, der er bestyrelsesformand og ejer af 49 procent af aktierne, til Børsen.

Sælges eller børsnoteres

Onfones hovedvåben er ekstremt lave priser, der tidligere har fået konkurrenter til at vride sig. For eksempel mener Telenor, at det hårde prispres er til skade for os alle, mens TDC også kan mærke presset fra Onfone.

Trods væksten i kundeantal og omsætning har Onfone umanerligt svært ved at tjene penge, hvilket du kan læse mere om her.

Der har tidligere været vurderinger fremme om, at selskabet slet ikke er interesseret i at tjene penge, men ene og alene arbejder på at opbygge en stor kundebase med henblik på at lade sig opkøbe.

De øvrige store teleselskaber har dog indtil videre ikke været interesseret i at købe Onfone, men hælder mere til at lade selskabet gå planken ud.

Det er her, at en mulig børsnotering kommer ind i billedet.

"Muligheden er, at et eksternt selskab kommer ude fra og køber os, eller at vi børsnoterer selskabet," siger Peter Wilmar Christensen til Børsen.

Læs også:

Telenor-topchef: Lave priser skader os alle.

TDC-boss: Onfone gør ondt på hele branchen.

Besked til Onfone: Glem drømmen om at blive solgt.

Onfone med underskud trods Lars Bom-succes.

Læses lige nu

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job