Sådan kan du blive rig på apps-udvikling

Det boomende apps-marked omsætter for gigantiske milliardbeløb. Se, hvor du skal fokusere kræfterne som udvikler.

Artikel top billede

Læs også:

Du kan ikke længere undgå iPhone og Android

Eksperter har talt: Her er verdens bedste smartphone

210 milliarder kroner.

Så meget forventer analysefirmaet Forrester, at markedet for applikationer til smartphones og tablet-pc'er vil omsætte for i 2015.

Ialt vil markedet for både apps og services, der relaterer sig til apps, omsætte for omkring 302 milliarder kroner om blot fire år, vurderer Forrester.

Analytiker John McCarthy skriver i et bloginlæg, at den høje omsætning vil blive realiseret, selvom en app i gennemsnit blot koster en 13-14 kroner.

"...App-markedet vil vokse til et 38-milliarder dollars marked (210 milliarder kroner, red.), efterhånden som der sælges flere tablets og smartphones, og antallet af betalte apps per enhed stiger på grund af forbedringer af app store-oplevelsen."

Her gemmer pengene sig

Tallene er vigtige for det stigende antal udviklere, der har kig på netop app-markedet som en levevej.

Eksempelvis peger Forrester på, at der vil opstå en masse nye muligheder i takt med, at sådan noget som Near Field Communications (NFC) til mobil-betaling og nye typer app-baserede enheder i biler vinder frem.

En af de helt store muligheder for udviklerne er at se på, hvordan de kan hjælpe virksomheder med at udvikle apps til både kunder og medarbejdere.

"Virksomheder får også brug for tredjeparts service-virksomheder til at styre enheder og apps og til at oprette og administrere deres private app-stores," skriver John McCarthy.

Man regner nemlig med, at mange større organisationer vil satse på at udvikle private app stores til udrulningen af mobile versioner af eksempelvis CRM og ERP.

De private app stores er nødvendige, fordi omkring 25 procent af medarbejderne i store virksomheder i dag downloader produktivitets-apps på egen hånd fra eksempelvis Apples App Store, hvilket ikke gør det muligt for it-afdelingerne at bevare kontrollen.

Alt ændres nu

Forresters John McCarthy peger desuden på, at mange it-direktører og ledere i det hele taget vil hyre konsulenter, der kan hjælpe med at genudvikle forretningsprocesserne, så de fuldt ud udnytter fordelen ved apps og innovation på smartphones og tablet-pc'er.

"Skiftet til det mobile app-internet ødelægger stort set alting, du ved om at bygge, levere og håndtere applikationer. Det vil også få et dramatisk indflydelse på, hvordan traditionel software bliver solgt og leveret. Alle dele af it-lversings-systemet vil blive påvirket af disse små værktøjer, vi kalder apps."

Læs også:

Du kan ikke længere undgå iPhone og Android

Eksperter har talt: Her er verdens bedste smartphone

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Banedanmark

License Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect