Wordpress-bloggere ramt af gigantisk DDoS-angreb

Wordpress.com har været sendt helt til tælling under et kæmpe DDoS-angreb, der er det værste i virksomhedens historie.

Artikel top billede

En af verdens mest populære blog-platforme, Wordpress, har netop oplevet sit værste DDoS-angreb nogensinde.

Sara Rosso, VIP Services Engineer, fortæller til ZDNet, at WordPress.com i går var ramt af et "ekstremt stort Distributed Denial of Service (DDoS)-angreb.

Hun oplyser, at der under angrebet blev sendt mange gigabits per sekund og millioner af data-pakker afsted mod Wordpress' datacentre.

"Vi arbejder på at mindske angrebet, men på grund af den ekstreme størrelse, viser det sig at være meget svært," forklarer hun.

Angrebet, der blev indledt omkring middag i går dansk tid og endte nogle timer senere, sendte for en tid Wodpress.com helt til tælling, men problemerne skulle efterhånden være løst.

Det værste angreb nogensinde

Wordpress-stifter og direktør i firmaet bag Wordpress.com, Matt Mullenweg, oplyser til ZDNet, at alle virkssomhedens tre datacentre i Chicago, San Antonio og Dallas blev påvirket af angrebet.

"Dette er det største og mest vedholdende angreb, vi har opevet i vores seks år lange historie. Vi mistænker det for at være politisk motoveret imod en af vores ikke-engelske blogs, men vi undersøger det stadig og har ingen definitive beviser endnu," forklarer Matt Mullenweg.

Wordpress er open source og platform bag omkring 18 millioner blogs på verdensplan.

Herhjemme anvendes softwaren af en række professionelle foretagender, blandt andet Nykredit, Novozymes, Kræftens Bekæmpelse og Middelfart Sparekasse.

Mens disse virksomheder hoster Wordpress-bloggen på deres egne domæner, tilbyder Wordpress.com også, at man som bruger kan placere data i blog-selskabets datacentre.

Det er denne gruppe af brugere, der har været ramt af DDoS-angrebet.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S