It-chef: Sådan bruger vi BI og CRM på tablet-pc'en

Brille-virksomheden Prodesign udnytter de mobile platforme til BI og CRM. Se hvordan.

Artikel top billede

It-chef Michel Friis, Prodesign.

Se også:
Galleri: Sådan ser ERP, CRM og BI ud på din smartphone

It-chef vil erstatte medarbejder-bærbare med iPads

Ekspert: Så hurtigt giver dine business-apps bonus

Hos Århus-virksomheden Prodesign, der designer briller, er it-chef Michel Friis og hans fire it-medarbejdere godt i gang med at bevæge sig videre fra mail og kalender på de iPhones og Android-smartphones, medarbejderne anvender.

"Vi har et BI-værktøj, hvor der følger en webbaseret udgave med, og det er folk så småt begyndt at bruge på smartphonen. Leverandøren er på vej med en app-løsning, men den browser-baserede løsning fungerer egentlig også ok," siger Michel Friis.

Han regner med, at Prodesign i løbet af 2011 selv vil udvikle en løsning til iPad, der, som han siger, har "kickstartet det at lave apps."

"Vi har i dag et system, der kører på gamle, håndholdte scannere. Det er et offline-baseret system, hvor det med at føre data frem og tilbage ikke er sådan lige enkelt. Så vi vil gerne have opdateret, at det bliver iPad-baseret."

It-chefens plan er, at Prodesigns egne it-medarbejdere skal udvikle applikationerne selv, og at der kun skal tilkaldes eksperter udefra, hvis det bliver nødvendigt.

Skal modtage ordrer på farten

Virksomheden har omkring 60 kørende sælgere ud af de 120 ansatte, og det er primært dem, der kan se frem til at skulle anvende en iPad i det daglige.

"De skal kunne modtage ordrer derude, og så skal de kunne have vores katalog med vores produkter online, som de kan slå op i," fortæller Michel Friis.

Med applikationen vil sælgeren blandt andet kunne se brillerne i de forskellige farver, de produceres i, og han vil kunne fortælle kunden, hvordan det ser ud med restordrer.

"Det er ikke rigtig CRM, men bliver lidt derhenad, vil jeg sige. Du får noget yderligere information om kunden, som du kan kontrollere, lige inden du går ind i butikken," siger Michel Friis.

It-chef Michel Friis fra Prodesign ser frem til den kommende iPad 2 og lignende tablet-pc'er, der giver medarbejderne mulighed for at tage billeder ude hos den enkelte kunde.

"Det er svært at få sælgeren til at taste informationer ind i CRM-systemet, men hvis det handler om at tage et enkelt billede eller optage lydfiler, er det straks noget andet. Det gør deres arbejde nemmere," siger Michel Friis.

Se også:
Galleri: Sådan ser ERP, CRM og BI ud på din smartphone

It-chef vil erstatte medarbejder-bærbare med iPads

Ekspert: Så hurtigt giver dine business-apps bonus

Annonce

Mobilplan ApS

Customer Support Specialist

Midtjylland

Banedanmark

ERTMS Test Manager

Københavnsområdet

Statens IT

Datacenter og Netværksspecialist

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S