Vidste du, at du bliver registreret 274 gange om dagen?

Danskerne bliver registreret på mobilen og på nettet som aldrig nogensinde før. Alene TDC foretager over en halv milliard registreringer om danskerne i døgnet.

Artikel top billede

Antallet af årlige registreringer af danskere med fastnet- og mobiltelefoner samt internetadgang fortsætter op igennem loftet.
 
Det står at læse i en powerpoint-præsentation, som direktør i Telekommunikations-industrien i Danmark, Jakob Willer, havde med sig 24. februar ved en høring i Folketingets retsudvalg vedrørende de praktiske erfaringer med anti-terrorlovgivningen - også kendt som Logningsbekendtgørelsen.
 
Således oplyser Telekommunikationsindustrien i Danmark, at danskerne bliver registreret 550 milliarder gange om året - hvilket svarer til, at hver dansker i 2010 blev registreret 100.000 gange - eller 274 gange om dagen.
 
Danmarks største teleselskab, TDC, foretager 600 millioner registreringer om danskerne fra vores telefoner og internet-forbindelser.
 
Det samlede tal lå i 2008 ved det første år efter indførelsen af Logningsbekendtgørelsen på i alt 450 milliarder registreringer svarende til omkring 82.000 registrering per borger om året.
 
Har registreringerne en effekt?
Forventningerne lå eller ifølge Telekommunikationsindustrien i Danmark helt nede på 15.000 årlige registreringer per borger ved indførelsen af Logningsbekendtgørelsen i 2008.
 
Blandt andre Dagbladet Information har tidligere skrevet om, at Logningsbekendtgørelsen bekæmper alt andet end den terror, som loven var sat i verden for at dæmme op for med baggrund i en oversigt fra Rigsadvokaten. 
 
»Ud fra Rigsadvokatens oplysninger tør jeg godt vove den påstand, at der ikke er nogle terrorhandlinger, der er blevet opklaret takket være registreringerne," udtalte Ole Espersen, formand for Retssikkerhedsfonden, til Information i forbindelse med rigsadvokatens oversigt.
 
Der findes dog ingen konkret statistik tilgængelig på området, og derfor er det uvist, om Logningsbekendtgørelsen levede op til formålet, inden den etbenede tjetjenske terrorist Lors Doukaiev afslørede sig selv ved at detonere en bombe i hovedet på sig selv på Hotel Jørgensen i København i efteråret.  
 
Hullet som en si
Direktør i Telekommunikationsindustrien i Danmark, Jakob Willer, har over for dagbladet Arbejderen udtrykt sig tvivlende over for effekten af de mange registreringer
 
"Selvom der hvert minut foregår en intens overvågning hver gang almindelige mennesker går på nettet eller bruger deres mobiltelefon - så er terrorloven hullet som en si på dette område: De virkelige terrorister kan nemt sløre den computer, de benytter, så det bliver umuligt for PET at spore dem. Eller de kan bruge en computer på et bibliotek, et universitet eller i en andels- og lejerforening med under 100 lejere, som ikke skal gemme de mange oplysninger," siger Jakob Willer til Arbejderen. 
 
De mange logninger på opkald via fastnet- og mobiltelefon og sms'er logger blandt andet begge numre samt data om tidspunktet og stedet for samtalen.

På internettet bliver afsender og modtager i e-mails logget, mens hver 500. datapakke fra internet-brugerne bliver gemt sammen med de andre logningsoplysninger i et år hos teleselskaberne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse