Din HP-computer skal have et helt nyt styresystem

Styresystemet WebOS, som HP overtog med købet af Palm, skal installeres på alle nye HP-maskiner.

Artikel top billede

HP-direktør Leo Apotheker ser store muligheder i styresystemet WebOS, som selskabet fik med i købet, da det overtog Palm sidste år.

I et interview med Bloomberg siger han, at WebOS skal udnyttes langt bedre, end HP har formået hidtil.

Leo Apotheker fortæller, at alle nye pc'er fra HP fra og med næste år ikke bare vil kunne køre Windows, men også WebOS.

Idéen er, at WebOS skal gøre det muligt for udviklere at bygge applikationer, der kan differentiere HP's pc'er, printere, tablet-pc'er og smartphones fra konkurrenternes.

"Du skaber en massiv platform," siger Leo Apotheker til Bloomberg med henvisning til, at udviklerne med denne strategi kan nå meget bredt ud med deres applikationer.  

Han kommer dog ikke nærmere ind på, hvordan WebOS helt præcist vil komme til at supplere Windows.

Kan HP få noget ud af WebOS?

Palm - der i tidernes morgen var lidt af en smartphone-pioner - udviklede WebOS i et forsøg på at gøre comeback.

WebOS fik fra begyndelsen af pæne ord med på vejen.

Det fungerede godt og var i det hele taget et oplagt bud på en værdig konkurrent til de fremadstormende smartphone-styresystemer fra Apple og Google.

Alligevel floppede Palms produkt fælt, og det forstærkede den krise, selskabet allerede befandt sig i - og endte med at HP i april 2010 købte Palm for 6,5 milliarder kroner.


WebOS har allerede fundet vej til HP's TouchPad.

Siden har HP meldt ud, at WebOS vil finde anvendelse i blandt andet printere, tablet-pc'er og smartphones - og med Leo Apothekers seneste udmelding tyder alt på, at WebOS vil blive anvendt på forskellige måder inden for en lang række HP-produkter.

Du kan læse en anmeldelse af HP TouchPad med WebOS her.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Digitaliseringsstyrelsen

Systemforvalter til borger.dk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S