Din HP-computer skal have et helt nyt styresystem

Styresystemet WebOS, som HP overtog med købet af Palm, skal installeres på alle nye HP-maskiner.

Artikel top billede

HP-direktør Leo Apotheker ser store muligheder i styresystemet WebOS, som selskabet fik med i købet, da det overtog Palm sidste år.

I et interview med Bloomberg siger han, at WebOS skal udnyttes langt bedre, end HP har formået hidtil.

Leo Apotheker fortæller, at alle nye pc'er fra HP fra og med næste år ikke bare vil kunne køre Windows, men også WebOS.

Idéen er, at WebOS skal gøre det muligt for udviklere at bygge applikationer, der kan differentiere HP's pc'er, printere, tablet-pc'er og smartphones fra konkurrenternes.

"Du skaber en massiv platform," siger Leo Apotheker til Bloomberg med henvisning til, at udviklerne med denne strategi kan nå meget bredt ud med deres applikationer.  

Han kommer dog ikke nærmere ind på, hvordan WebOS helt præcist vil komme til at supplere Windows.

Kan HP få noget ud af WebOS?

Palm - der i tidernes morgen var lidt af en smartphone-pioner - udviklede WebOS i et forsøg på at gøre comeback.

WebOS fik fra begyndelsen af pæne ord med på vejen.

Det fungerede godt og var i det hele taget et oplagt bud på en værdig konkurrent til de fremadstormende smartphone-styresystemer fra Apple og Google.

Alligevel floppede Palms produkt fælt, og det forstærkede den krise, selskabet allerede befandt sig i - og endte med at HP i april 2010 købte Palm for 6,5 milliarder kroner.


WebOS har allerede fundet vej til HP's TouchPad.

Siden har HP meldt ud, at WebOS vil finde anvendelse i blandt andet printere, tablet-pc'er og smartphones - og med Leo Apothekers seneste udmelding tyder alt på, at WebOS vil blive anvendt på forskellige måder inden for en lang række HP-produkter.

Du kan læse en anmeldelse af HP TouchPad med WebOS her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S