Din HP-computer skal have et helt nyt styresystem

Styresystemet WebOS, som HP overtog med købet af Palm, skal installeres på alle nye HP-maskiner.

Artikel top billede

HP-direktør Leo Apotheker ser store muligheder i styresystemet WebOS, som selskabet fik med i købet, da det overtog Palm sidste år.

I et interview med Bloomberg siger han, at WebOS skal udnyttes langt bedre, end HP har formået hidtil.

Leo Apotheker fortæller, at alle nye pc'er fra HP fra og med næste år ikke bare vil kunne køre Windows, men også WebOS.

Idéen er, at WebOS skal gøre det muligt for udviklere at bygge applikationer, der kan differentiere HP's pc'er, printere, tablet-pc'er og smartphones fra konkurrenternes.

"Du skaber en massiv platform," siger Leo Apotheker til Bloomberg med henvisning til, at udviklerne med denne strategi kan nå meget bredt ud med deres applikationer.  

Han kommer dog ikke nærmere ind på, hvordan WebOS helt præcist vil komme til at supplere Windows.

Kan HP få noget ud af WebOS?

Palm - der i tidernes morgen var lidt af en smartphone-pioner - udviklede WebOS i et forsøg på at gøre comeback.

WebOS fik fra begyndelsen af pæne ord med på vejen.

Det fungerede godt og var i det hele taget et oplagt bud på en værdig konkurrent til de fremadstormende smartphone-styresystemer fra Apple og Google.

Alligevel floppede Palms produkt fælt, og det forstærkede den krise, selskabet allerede befandt sig i - og endte med at HP i april 2010 købte Palm for 6,5 milliarder kroner.


WebOS har allerede fundet vej til HP's TouchPad.

Siden har HP meldt ud, at WebOS vil finde anvendelse i blandt andet printere, tablet-pc'er og smartphones - og med Leo Apothekers seneste udmelding tyder alt på, at WebOS vil blive anvendt på forskellige måder inden for en lang række HP-produkter.

Du kan læse en anmeldelse af HP TouchPad med WebOS her.

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker hos PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision