Netop Solutions sprinter fra milliontab til overskud

Netop Solutions kommer ud med overskud i år efter et underskud sidste år på mere end 80 millioner kroner.

Artikel top billede

Foto: Mikael Rieck (Foto: Mikael Rieck freelance)

Netop Solutions fik ny direktør og lagde kursen om for et par år siden, og nu slår kursændringen igennem på såvel omsætning som bundlinje.

Redskaberne har blandt andet været fyringer og udflytning af udvikling til lavtlønslandet Rumænien.

"De fleste ændringer - heriblandt flytning af udviklingen til Rumænien - skete i 2009, og det har vi så mærket effekten af i 2010," siger Kurt Bager, administrerende direktør for Netop Solutions.

Netop Solutions trænger også til, at vinden vender, efter at selskabets aktiekurs på to år faldt med 88 procent - fra 73 til 8,60 kroner. I dag ligger kursen omkring 10.

Omsætningen er steget fra 85 til 92 millioner kroner svarende til otte procent. Mere bemærkelsesværdigt er det, at EBITDA (resultat af primær drift før afskrivninger og nedskrivninger) er steget fra minus 34,5 millioner i 2009 til 8,2 millioner i 2010.

Endelig hoppede resultatet efter skat op fra afgrunden og landede på 900.000 kroner, hvor resultatet i 2009 var et underskud på 82,5 millioner kroner.

Vi er godt rustet

Ledelsen "finder det opnåede resultat tilfredsstillende og konstaterer, at Netop Solutions er godt rustet til 2011" med positive pengestrømme fra driften og ingen rentebærende gæld.
For at fastholde momentum har Netop Solutions tilrettet sin store sællert, Remote Control, så det i højere grad retter sig mod enterprisekunder - ikke mindst i den finansielle sektor.

"Muligvis betyder strategien, at vi taber markedsandele på vores eksisterende kunder, men til gengæld får vi adgang til nogle væsentlige større kunder i stedet," siger Kurt Bager.

Konkurrencemæssigt er Netop oftest oppe mod det gratis produkt, der ligger inde i Microsofts styresystem, når det gælder fjenbetjeningsproduktet Netop Solutions.

"På skoleløsningerne konkurrerer vi derimod mest med det amerikanske LanSchool og det engelske NetSupport," siger Kurt Bager, som forventer stor vækst på skolemarkedet.

På længere sigt

På længere sigt går udviklingen mod, at alle skoleelever har en computer, og den udvikling er godt nyt for Netop Solutions, som sidste år solgte fire millioner licenser til Classroom Management, hvoraf de to millioner blev solgt i USA.

Bestyrelsesformand Ib Kunøe, som via sit selskab Consolidated Holdings ejer 54,1 procent af aktierne i Netop Solutions, er også godt tilfreds med tingenes tilstand.

"Vi opnåede en pæn omsætningsmæssig vækst og realiserede positive pengestrømme fra selskabets drift. Det opnåede EBITDA overgik vores senest udmeldte forventninger, og endte et stykke over de oprindelige forventninger offentliggjort i foråret 2010. Vi opnåede et resultat efter skat på 0,9 millioner kroner for helåret, og selskabets resultat har forbedret sig kvartal for kvartal," udtaler bestyrelsesformanden i årsberetningen.

Moderselskabet Consolidated Holdings sidder også på store aktieposter i blandt andet Atea, Columbus IT Partner og CDRator.

De resterende aktier i Netop Solutions ejes af en "bredt sammensat aktionærkreds", hvori også indgår selskabets administrerende direktør Kurt Bager med 6.000 aktier, der ifølge dagskursen er omkring 60.000 kroner værd.

Overordnet forventer Kurt Bager en vækst i omsætning og indtjening på cirka 10 procent i 2011.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Semler Gruppen

    IT Service Manager til Semler IT

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job