CSC og Prosa mødes - men uden at forhandle

CSC og Prosa tænder igen tirsdag fredspiben til et nyt "sonderende møde." Men der er stadig ikke tale om egentlige forhandlinger.

Artikel top billede

Fagforbundet Prosa der er i konflikt med it-giganten CSC holder igen tirsdag et såkaldt sonderende møde med firmaet, der siden 9. februar har lockoutet 120 Prosa-organiserede medarbejdere.
 
Parterne mødtes så sent som i weekenden, og konflikten kan derfor være ved at tage en drejning fra bitter strid til noget, der kan ende med mulige forhandlinger i striden mellem partere.  
 
Imidlertid understreger parterne overfor Computerworld, at der på nuværende tidspunkt ikke er tale om forhandlinger men om netop et sonderende møde.
 
"Vi forhandler ikke nu. Vi sonderer mulighederne for at komme i forhandling," siger Hanne Lykke Jespersen, der er næstformand i Prosa.
 
Hos CSC bekræfter presseafdelingen, at firmaet tirsdag mødes med Prosa til, hvad man også her understreger, er endnu et sonderende møde.
 
Parterne afventer i øvrigt en afgørelse fra arbejdsretten angående gyldigheden af den igangværende lockout og en varslet strejke i konflikten.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S