Intels Oak Trail kommer til tablet-pc'er til maj

Tablet-pc'er baseret på Oak Trail-chippen vil forbedre Intels konkurrenceevne mod ARM.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Intel forventer, at tablet-pc'er med producentens strømbesparende chip med kodenavnet Oak Trail vil komme på markedet i næste måned.

Intel annoncerede Oak Trail sidste år som svar på den stigende efterspørgsel på tablet-pc'er. Og i sidste måned var chippen Z670 til tablet-pc'er endelig at finde på producentens prisliste, selvom der endnu ikke er mobile enheder med chippen på markedet.

Tablet-pc'er med Oak Trail vil blive tilgængelige omtrent samtidig med it-messen Computex, som vil blive holdt i Taipei fra 31. maj til 4. juni. Computex fungerer som et springbræt, hvor de store enhedsproducenter kan fremvise og lancere produkter.

"Det forventes, at tablet-pc'er med Oak Trail vil ramme hylderne i maj og i løbet af 2011," oplyser en talskvinde for Intel via e-mail.

Hun afviser at kommentere på specifikke design og lanceringsdatoer.

Flere forskellige virksomheder heriblandt Lenovo, Fujitsu, Samsung og Motion Computing har allerede fremvist tablet-pc'er med Oak Trail og Windows 7.

Ved Consumer Electronics Show i Las Vegas i januar fremviste Samsung en hybrid mellem en pc og en tablet-enhed ved navn PC7, hvor skærmen kunne afmonteres og bruges separat som tablet-pc.

Også Lenovo og Motion Computing har fremvist tablet-pc'er, der dog har føltes en smule tungere end konkurrerende produkter med processorer fra ARM.

Motion Computing oplyser, at tablet-pc'en CL900 vil blive målrettet erhvervsbrugere og at enheden kommer på markedet i løbet af andet kvartal i år.

Atom-baserede enheder med Android

Tablet-pc'er baseret på Oak Trail-chip kan give op til 10 timers batterilevetid afhængig af skærmstørrelse og øvrige konfigurationer, sagde en chef fra Motion Computing ved CES.

Intel har designet den enkeltkernede Z670 Oak Trail-chip specifikt til tablet-pc'er. Chippen har specialiseret hardware til dekodning af HD-video og som letter afspilningen af MPEG-filer i Windows Media Player. Intel anvender en anden grafisk kerne, end hvad der bruges i de aktuelle Atom-chip, der er designet til netbooks.

Chipproducenten tilbød i første omgang sine Pine Trail-netbookchip til tablet-pc'er. Det benyttede blandt andet Hewlett-Packard og Cisco sig af. Men Intel er stadig kun en lille spiller på området sammenlignet med ARM, hvis processorer er at finde i langt de fleste tablet-pc'er i dag heriblandt i Apples iPad og Samsungs Galaxy Tab.

Intel er herudover ved at udvikle mobilstyresystemet Meego til tablet-pc'er og smartphones. Uden at gå i detaljer oplyser talskvinden for Intel, at virksomheden forventer at se Atom-baserede enheder med Googles mobilstyresystem, Android, i den "nærmeste fremtid."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S