Intels Oak Trail kommer til tablet-pc'er til maj

Tablet-pc'er baseret på Oak Trail-chippen vil forbedre Intels konkurrenceevne mod ARM.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Intel forventer, at tablet-pc'er med producentens strømbesparende chip med kodenavnet Oak Trail vil komme på markedet i næste måned.

Intel annoncerede Oak Trail sidste år som svar på den stigende efterspørgsel på tablet-pc'er. Og i sidste måned var chippen Z670 til tablet-pc'er endelig at finde på producentens prisliste, selvom der endnu ikke er mobile enheder med chippen på markedet.

Tablet-pc'er med Oak Trail vil blive tilgængelige omtrent samtidig med it-messen Computex, som vil blive holdt i Taipei fra 31. maj til 4. juni. Computex fungerer som et springbræt, hvor de store enhedsproducenter kan fremvise og lancere produkter.

"Det forventes, at tablet-pc'er med Oak Trail vil ramme hylderne i maj og i løbet af 2011," oplyser en talskvinde for Intel via e-mail.

Hun afviser at kommentere på specifikke design og lanceringsdatoer.

Flere forskellige virksomheder heriblandt Lenovo, Fujitsu, Samsung og Motion Computing har allerede fremvist tablet-pc'er med Oak Trail og Windows 7.

Ved Consumer Electronics Show i Las Vegas i januar fremviste Samsung en hybrid mellem en pc og en tablet-enhed ved navn PC7, hvor skærmen kunne afmonteres og bruges separat som tablet-pc.

Også Lenovo og Motion Computing har fremvist tablet-pc'er, der dog har føltes en smule tungere end konkurrerende produkter med processorer fra ARM.

Motion Computing oplyser, at tablet-pc'en CL900 vil blive målrettet erhvervsbrugere og at enheden kommer på markedet i løbet af andet kvartal i år.

Atom-baserede enheder med Android

Tablet-pc'er baseret på Oak Trail-chip kan give op til 10 timers batterilevetid afhængig af skærmstørrelse og øvrige konfigurationer, sagde en chef fra Motion Computing ved CES.

Intel har designet den enkeltkernede Z670 Oak Trail-chip specifikt til tablet-pc'er. Chippen har specialiseret hardware til dekodning af HD-video og som letter afspilningen af MPEG-filer i Windows Media Player. Intel anvender en anden grafisk kerne, end hvad der bruges i de aktuelle Atom-chip, der er designet til netbooks.

Chipproducenten tilbød i første omgang sine Pine Trail-netbookchip til tablet-pc'er. Det benyttede blandt andet Hewlett-Packard og Cisco sig af. Men Intel er stadig kun en lille spiller på området sammenlignet med ARM, hvis processorer er at finde i langt de fleste tablet-pc'er i dag heriblandt i Apples iPad og Samsungs Galaxy Tab.

Intel er herudover ved at udvikle mobilstyresystemet Meego til tablet-pc'er og smartphones. Uden at gå i detaljer oplyser talskvinden for Intel, at virksomheden forventer at se Atom-baserede enheder med Googles mobilstyresystem, Android, i den "nærmeste fremtid."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo