Intels Oak Trail kommer til tablet-pc'er til maj

Tablet-pc'er baseret på Oak Trail-chippen vil forbedre Intels konkurrenceevne mod ARM.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Intel forventer, at tablet-pc'er med producentens strømbesparende chip med kodenavnet Oak Trail vil komme på markedet i næste måned.

Intel annoncerede Oak Trail sidste år som svar på den stigende efterspørgsel på tablet-pc'er. Og i sidste måned var chippen Z670 til tablet-pc'er endelig at finde på producentens prisliste, selvom der endnu ikke er mobile enheder med chippen på markedet.

Tablet-pc'er med Oak Trail vil blive tilgængelige omtrent samtidig med it-messen Computex, som vil blive holdt i Taipei fra 31. maj til 4. juni. Computex fungerer som et springbræt, hvor de store enhedsproducenter kan fremvise og lancere produkter.

"Det forventes, at tablet-pc'er med Oak Trail vil ramme hylderne i maj og i løbet af 2011," oplyser en talskvinde for Intel via e-mail.

Hun afviser at kommentere på specifikke design og lanceringsdatoer.

Flere forskellige virksomheder heriblandt Lenovo, Fujitsu, Samsung og Motion Computing har allerede fremvist tablet-pc'er med Oak Trail og Windows 7.

Ved Consumer Electronics Show i Las Vegas i januar fremviste Samsung en hybrid mellem en pc og en tablet-enhed ved navn PC7, hvor skærmen kunne afmonteres og bruges separat som tablet-pc.

Også Lenovo og Motion Computing har fremvist tablet-pc'er, der dog har føltes en smule tungere end konkurrerende produkter med processorer fra ARM.

Motion Computing oplyser, at tablet-pc'en CL900 vil blive målrettet erhvervsbrugere og at enheden kommer på markedet i løbet af andet kvartal i år.

Atom-baserede enheder med Android

Tablet-pc'er baseret på Oak Trail-chip kan give op til 10 timers batterilevetid afhængig af skærmstørrelse og øvrige konfigurationer, sagde en chef fra Motion Computing ved CES.

Intel har designet den enkeltkernede Z670 Oak Trail-chip specifikt til tablet-pc'er. Chippen har specialiseret hardware til dekodning af HD-video og som letter afspilningen af MPEG-filer i Windows Media Player. Intel anvender en anden grafisk kerne, end hvad der bruges i de aktuelle Atom-chip, der er designet til netbooks.

Chipproducenten tilbød i første omgang sine Pine Trail-netbookchip til tablet-pc'er. Det benyttede blandt andet Hewlett-Packard og Cisco sig af. Men Intel er stadig kun en lille spiller på området sammenlignet med ARM, hvis processorer er at finde i langt de fleste tablet-pc'er i dag heriblandt i Apples iPad og Samsungs Galaxy Tab.

Intel er herudover ved at udvikle mobilstyresystemet Meego til tablet-pc'er og smartphones. Uden at gå i detaljer oplyser talskvinden for Intel, at virksomheden forventer at se Atom-baserede enheder med Googles mobilstyresystem, Android, i den "nærmeste fremtid."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S