Google vil betale astronomisk beløb for patenter

Google er klar til at lægge et astronomisk beløb for patenter, så selskabet kan undgå at blive beskyldt for patentkrænkelser.

Artikel top billede

Læs mere om Nortels konkurs.

Google er villig til at lægge 4,8 milliarder kroner i gode, gammeldags kontanter til gengæld for alle patenter, der hidtil har tilhørt den konkursramte canadiske tele-leverandør Nortel.
I alt drejer det sig om 6.000 patenter, som konkursboet efter Nortel har sat til salg for højestbydende.

Google-tilbuddet er en del af en såkaldt 'stalking horse'-aftale, der betyder, at tilbuddet vil danne grundlag for de øvrige bud, der ventes at komme.

De omkring 6.000 patenter dækker ganske bredt og indeholder patenter, som "berører stort set alle aspekter af telekommunikation," lyder det fra konkursboet.

Således er der patenter inden for blandt andet telekommunikation, 4G, datanetværk, optiske forbindelser, halvledere samt teknologier til internet søgninger og teknologier til sociale netværks-tjenester.

På den sikre side

Nortel venter, at auktionen over patenterne vil begynde i juni.

Google meddeler, at selskabet byder på patenterne for dels at undgå beskyldninger om patent-krænkelser, dels at sætte ekstra fut i teknologi-innovationen - især mobilplatformen Android samt Chrome OS og browseren Chrome.

"Med porteføljen vil vi både kunne undgå, at andre sagsøger Google samt kunne fremme innovationen for os selv, vores partnere og hele open source-miljøet, som alle er involveret i projekter som Android og Chrome," lyder det fra Kent Walker fra Google. 

Også Microsoft har tidligere meddelt, at selskabet er interesseret i dele fra boet efter Nortel, som Microsoft er klar til at betale mange penge for. Det kan du læse mere om her.

Læs mere om Nortels konkurs.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect