Google vil betale astronomisk beløb for patenter

Google er klar til at lægge et astronomisk beløb for patenter, så selskabet kan undgå at blive beskyldt for patentkrænkelser.

Artikel top billede

Læs mere om Nortels konkurs.

Google er villig til at lægge 4,8 milliarder kroner i gode, gammeldags kontanter til gengæld for alle patenter, der hidtil har tilhørt den konkursramte canadiske tele-leverandør Nortel.
I alt drejer det sig om 6.000 patenter, som konkursboet efter Nortel har sat til salg for højestbydende.

Google-tilbuddet er en del af en såkaldt 'stalking horse'-aftale, der betyder, at tilbuddet vil danne grundlag for de øvrige bud, der ventes at komme.

De omkring 6.000 patenter dækker ganske bredt og indeholder patenter, som "berører stort set alle aspekter af telekommunikation," lyder det fra konkursboet.

Således er der patenter inden for blandt andet telekommunikation, 4G, datanetværk, optiske forbindelser, halvledere samt teknologier til internet søgninger og teknologier til sociale netværks-tjenester.

På den sikre side

Nortel venter, at auktionen over patenterne vil begynde i juni.

Google meddeler, at selskabet byder på patenterne for dels at undgå beskyldninger om patent-krænkelser, dels at sætte ekstra fut i teknologi-innovationen - især mobilplatformen Android samt Chrome OS og browseren Chrome.

"Med porteføljen vil vi både kunne undgå, at andre sagsøger Google samt kunne fremme innovationen for os selv, vores partnere og hele open source-miljøet, som alle er involveret i projekter som Android og Chrome," lyder det fra Kent Walker fra Google. 

Også Microsoft har tidligere meddelt, at selskabet er interesseret i dele fra boet efter Nortel, som Microsoft er klar til at betale mange penge for. Det kan du læse mere om her.

Læs mere om Nortels konkurs.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos