Google vil betale astronomisk beløb for patenter

Google er klar til at lægge et astronomisk beløb for patenter, så selskabet kan undgå at blive beskyldt for patentkrænkelser.

Artikel top billede

Læs mere om Nortels konkurs.

Google er villig til at lægge 4,8 milliarder kroner i gode, gammeldags kontanter til gengæld for alle patenter, der hidtil har tilhørt den konkursramte canadiske tele-leverandør Nortel.
I alt drejer det sig om 6.000 patenter, som konkursboet efter Nortel har sat til salg for højestbydende.

Google-tilbuddet er en del af en såkaldt 'stalking horse'-aftale, der betyder, at tilbuddet vil danne grundlag for de øvrige bud, der ventes at komme.

De omkring 6.000 patenter dækker ganske bredt og indeholder patenter, som "berører stort set alle aspekter af telekommunikation," lyder det fra konkursboet.

Således er der patenter inden for blandt andet telekommunikation, 4G, datanetværk, optiske forbindelser, halvledere samt teknologier til internet søgninger og teknologier til sociale netværks-tjenester.

På den sikre side

Nortel venter, at auktionen over patenterne vil begynde i juni.

Google meddeler, at selskabet byder på patenterne for dels at undgå beskyldninger om patent-krænkelser, dels at sætte ekstra fut i teknologi-innovationen - især mobilplatformen Android samt Chrome OS og browseren Chrome.

"Med porteføljen vil vi både kunne undgå, at andre sagsøger Google samt kunne fremme innovationen for os selv, vores partnere og hele open source-miljøet, som alle er involveret i projekter som Android og Chrome," lyder det fra Kent Walker fra Google. 

Også Microsoft har tidligere meddelt, at selskabet er interesseret i dele fra boet efter Nortel, som Microsoft er klar til at betale mange penge for. Det kan du læse mere om her.

Læs mere om Nortels konkurs.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Akademikernes A-kasse

    Data Scientist til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job